Nowoczesna zebrała 100 tys. podpisów pod petycją w obronie konstytucji

Polska
Nowoczesna zebrała 100 tys. podpisów pod petycją w obronie konstytucji
Polsat News

Nowoczesna przekazała we wtorek do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pudła, w których znalazło się sto tysięcy podpisów pod petycją w obronie konstytucji. W dokumencie ugrupowanie domaga się przede wszystkim publikacji wyroku Trybunału z 9 marca. Przypomnijmy, że Trybunał uznał wtedy za niekonstytucyjną przegłosowaną w grudniu przez sejm nowelizację ustawy o TK.

Przedstawiciele Nowoczesnej zbierali podpisy pod petycja od połowy marca. Apel jest skierowany do prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło.

 

Szef Nowoczesnej mówił, że być może jednak rząd PiS zignoruje podpisy obywateli i "przez najbliższe miesiące będzie udawał, że nie ma żadnego problemu". - Będzie markował jakieś prace komisji, którą powołał marszałek Sejmu Marek Kuchciński i będzie sugerował, że ciężko pracują nad opinią Komisji Weneckiej, która jest jednoznaczna - zaznaczył.

 

"Współczuję pani premier Beacie Szydło"


- Obawiam się, że to pogorszy stosunki Polski z Unią Europejską, ze Stanami Zjednoczonymi, a po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie okaże się, że rząd i Jarosław Kaczyński lekceważą sobie zasady państwa prawa i będziemy mieć dwa porządki prawne - dodał.


Petru ocenił, że to może odbić się na zwykłych Polakach, gdyż - jak mówił - człowiek idąc do sądu w swojej sprawie nie będzie wiedział, który porządek prawny obowiązuje. - To tak jakbyśmy mieli dwie Polski, a dwie Polski w państwie prawa, to jest chaos prawny - powiedział.


- Wariant optymistyczny jest prosty - drukujemy (wyrok TK - red.) i problem jest rozwiązany. Wyrok Trybunału wchodzi w życie i można rozmawiać o innych ważnych sprawach dla Polski - podkreślił.


- Współczuję pani premier Beacie Szydło, że codziennie rozmawiamy, kto ją zastąpi - zauważył Lider Nowoczesnej Ryszard Petru. – W związku z tym, że ma tak trudną sytuację to jeszcze raz apeluję o wydrukowanie wyroku. To wzmocni z pewnością pani pozycję w negocjacjach z Jarosławem Kaczyńskim.

 

Sondaż CBOS na temat TK

 

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że 78 proc. respondentów CBOS uważa, że Trybunał Konstytucyjny jest potrzebny, by państwo dobrze funkcjonowało. 9 proc. ankietowanych jest zdania, że TK przeszkadza w sprawnym rządzeniu państwem. CBOS podkreśla, że spór wokół Trybunału zaszkodził wizerunkowi tej instytucji.

 

Jak przypomniano, jeszcze we wrześniu ubiegłego roku odsetek osób dobrze oceniających działalność Trybunału był ponad trzykrotnie większy niż odsetek badanych niezadowolonych z jego działań. Obecnie dobre oceny (35 proc. respondentów) tylko nieznacznie przeważają nad złymi (32 proc.).

 

TK orzekł 9 marca w 12-osobowym składzie, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Według rządu nie był to wyrok i nie będzie publikowany.

 

Polsat News

 

 

grz/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie