Minister obrony Niemiec zapowiada powstanie "cyberarmii"

Świat
Minister obrony Niemiec zapowiada powstanie "cyberarmii"
Pixabay/Pexels

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen zapowiedziała we wtorek utworzenie w ramach Bundeswehry oddziałów do walki z cyberatakami. Nowy rodzaj wojska ma rozpocząć działalność w tym roku i być w pełni gotowy do wykonania zadań w 2021 r.

Planowana jednostka ma liczyć docelowo 13,5 tys. specjalistów z branży informatycznej. - Musimy odzyskać zdolność do obrony nas samych, jak i całego kraju przed atakami - powiedziała von der Leyen.

 

Z informacji resortu obrony wynika, że dziennie ma miejsce 6,5 tys. ataków na sieci komputerowe rządu.

 

Niemiecka "cyberarmia" ma koncentrować się na działaniach defensywnych. W strukturach Bundeswehry istnieje jednak jednostka przystosowana do cyberataków, w tym do przenikania do serwerów przeciwnika. Jak pisze agencja dpa, odpowiedzialny za takie operacje jest składający się z 60 żołnierzy oddział stacjonujący w Rheinbach pod Bonn. Każdy atak na system innego państwa wymaga zgody Bundestagu.

 

Studia wyszkolą do "cyberarmii"

 

Aby pozyskać kandydatów do "cyberarmii", von der Leyen zamierza uruchomić w szkole wyższej Bundeswehry w Monachium odpowiedni kierunek studiów. Dowództwo Bundeswehry chce przyjmować do armii rocznie 800 cywili i 700 żołnierzy będących specjalistami komputerowymi.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie