CBA w stołecznym ratuszu. Gronkiewicz-Waltz: widzę tu rączkę Mariusza Kamińskiego

Polska

CBA kontroluje decyzje reprywatyzacyjne w Warszawie. Agenci analizują też m. in. informacje dotyczące realizacji obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez dyrektorów i zastępców dyrektorów Biur Urzędzie m.st. Warszawy. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oceniła te kontrole Biura jako "kolejną bitwę o Warszawę".

"Funkcjonariusze Departamentu Postępowań Kontrolnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego wszczęli w Urzędzie m.st. Warszawy kontrolę określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji w zakresie rozporządzania mieniem publicznym, wydawanych przez Prezydenta m.st. Warszawy, w szczególności na podstawie dekretu z dnia 26 października 1945r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy w latach 2010-2016" - głosi komunikat.

 

Kontrolą objęto m.in. dokumentację dotyczącą postępowań administracyjnych prowadzonych przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami dotyczących nieruchomości m.in. w dzielnicy Śródmieście.

 

"Działalność CBA nigdy nie była medialnie nagłaśniana"

 

Gronkiewicz-Waltz pytana przez dziennikarzy o sprawę kontroli CBA, oceniła, że jest to "kolejna bitwa o Warszawę".

 

- Pierwsza była dziewięć lat temu, kiedy próbowano unieważnić mój mandat, potem była kwestia referendum, gdzie PiS przyłączył się do tych, którzy organizowali referendum, włącznie z Jarosławem Kaczyńskim. Teraz jest trzecia bitwa o Warszawę - powiedziała prezydent stolicy.

 

Dodała, że CBA przez ostatnich kilka lat przeprowadziło kilkanaście kontroli zarówno w spółkach miejskich, jak i ratuszu. - Ale nigdy nie było to w ten sposób robione, że medialnie nagłaśniane, tu już widzę rączkę Mariusza Kamińskiego (minister koordynator służb specjalnych - red)" - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

 

 

Oświadczenia majątkowe dyrektorów Biur

 

CBA wystąpiło do Urzędu m.st. Warszawy o pisemną informację dotyczącą realizacji obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez dyrektorów i zastępców dyrektorów Biur.

 

Delegatura CBA w Łodzi pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Łódź - Bałuty w Łodzi prowadzi śledztwo, w którego zakres wchodzi m.in. między innymi wątek wdrożenia w MPO w Warszawie systemu wagowego wraz z transmisją danych obejmującego flotę pojazdów do odbioru odpadów. Zadaniem tego systemu jest zbieranie informacji wagowych, służących następnie do obciążania Urzędu Miasta St. Warszawy fakturami za wywóz i zagospodarowanie odpadów.

 

Kontrola "wynagrodzenia dla podmiotów realizujących wywóz odpadów"

 

Agenci CBA badają prawidłowość działania systemu MPO w Warszawie i w Biurze Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i samym naliczania wynagrodzenia dla podmiotów realizujących wywóz odpadów.

 

W toku śledztwa zabezpieczono dane informatyczne dotyczące wywozu odpadów oraz ich tonażu i dokumenty związane z rozliczaniem podmiotów świadczących usługi zbiórki odpadów.

 

Rzecznika warszawskiego ratusza Warszawy Agnieszka Kłąb powiedziała, że kontrola trwa już od kilku tygodni. - To żadna nowa sprawa. W przypadku Biura Gospodarki Nieruchomościami kontrola trwa od około dwóch tygodni - zaznaczyła.

 

- Jak zwykle przy tego typu kontrolach przekazujemy wszystkie dokumenty, o które jesteśmy proszeni - dodała.

 

Kłąb wskazała, że w ostatnich latach podobnych kontroli było bardzo wiele. - Jedyna różnica, że do niedawna sam fakt kontroli nie był nagłaśniany. Teraz jest inaczej - zwróciła uwagę.

 

PAP

az/am/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie