Amerykański generał: liczba zagranicznych bojowników w Iraku i Syrii spada

Świat
Amerykański generał: liczba zagranicznych bojowników w Iraku i Syrii spada
Flickr/The U.S. Army/CC BY 2.0

Od roku obserwuje się silny spadek liczby zagranicznych bojowników, przybywających do Iraku i Syrii, żeby wstąpić do szeregów Państwa Islamskiego (IS) - oświadczył we wtorek amerykański generał Peter Gersten.

Powiedział on dziennikarzom, że kiedy przyjechał do Bagdadu rok temu każdego miesiąca do IS przyłączało się od 1,5 tys. do 2 tys. zagranicznych bojowników. Obecne szacunki mówią o spadku do ok. 200 miesięcznie - poinformował wojskowy. Dodał, że obserwuje się także "więcej dezercji wśród bojowników".

 

Jak tłumaczył Gersten, ten silny spadek należy tłumaczyć m.in. atakami międzynarodowej koalicji na kryjówki z gotówką Państwa Islamskiego. Przeprowadzono ok. 20 takich operacji, w których zniszczono ok. 800 mln dolarów.

 

- Jesteśmy świadkami osłabienia ich morale, widać, że nie mogą już płacić ani walczyć - ocenił amerykański generał. Odmówił jednak podania szacunków na temat obecnej liczby członków IS.

 

Waszyngton oceniał kilka miesięcy temu, że ich liczba wynosi między 20 tys. a 31,5 tys. Jednak Departament Stanu USA niedawno podawał, że liczebność organizacji spadła do najniższego poziomu, od kiedy zaczęto ją monitorować w 2014 roku.

 

Poza rezerwami pieniężnymi międzynarodowa koalicja zniszczyła także samochodowe cysterny i szyby naftowe będące w posiadaniu dżihadystów.

 

Stany Zjednoczone stoją na czele koalicji, która rozpoczęła ataki na cele IS w sierpniu 2014 roku.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie