Wiceminister finansów: może nie być obniżki VAT, w zamian niższy wiek emerytalny i wyższa kwota wolna

Biznes
Wiceminister finansów: może nie być obniżki VAT, w zamian niższy wiek emerytalny i wyższa kwota wolna
Polsat News

- Nie jest wykluczone, że w przyszłym roku nie będzie obniżki stawki VAT do 22 proc., ale będzie np. zmiana wieku emerytalnego i podniesienie kwoty wolnej od podatku - stwierdził wiceminister finansów Leszek Skiba.

Wiceminister przyznał, że na przyszły rok zaplanowane są istotne wydatki - program 500+, ewentualne obniżenie wieku emerytalnego i podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz obniżka stawki VAT do 22 proc.

 

- Rząd będzie musiał się zmierzyć z takim lub innym układem wydatków, w zależności od ostatecznej decyzji - powiedział Leszek Skiba. Mamy do czynienia z nowymi wyzwaniami wydatkowymi i potrzebujemy nadzwyczajnych wpływów - dodał.

 

Przypomniał, że w tym roku wydatki na program „Rodzina 500+”  to 17 mld zł, w przyszłym roku będą większe o 6 mld zł. Z kolei planowana wstępnie obniżka stawki VAT z 23 do 22 proc. spowoduje obniżenie wpływów podatkowych o około 7,2 mld zł.

 

- Może być tak, że np. nie ma obniżki stawki VAT, a jest np. podwyższenie kwoty wolnej, jest jakaś forma zmiany wieku emerytalnego. To są takie puzzle, w których jedna rzecz jest kosztem drugiej - tłumaczył wiceminister.

 

Większe wydatki budżetu będą miały pokrycie w dochodach

 

Zdaniem według obecnych szacunków wydatki mogą w przyszłym roku zwiększyć się o ok. 14 mld zł, co da deficyt budżetowy rzędu 2,9 proc. PKB. UE wymaga by nie przekraczał 3 proc.

 

Leszek Skiba uważa, że uszczelnienia w systemach ściągania podatków VAT i CIT czy wprowadzenie klauzuli obejścia prawa podatkowego, która zablokuje firmom drogę do omijania płacenia podatków,  pozwolą zwiększone wydatki państwa pokryć.

 

PAP

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie