We wtorek konferencja Cimoszewicza, Komorowskiego, Kwaśniewskiego i byłych prezesów TK

Polska
We wtorek konferencja Cimoszewicza, Komorowskiego, Kwaśniewskiego i byłych prezesów TK
Polsat News

Byli prezydenci i były premier spotykają się razem, aby rozmawiać o kryzysie wokół Trybunału Konstytucyjnego. Temat debaty to: "Konstytucja 1997 roku. Praktyka polityczna i prawna". To kolejna ich wspólna inicjatywa po liście, w którym wraz Lechem Wałęsą stwierdzili, że "z wiarygodnego, cenionego partnera w Unii i NATO" Polska staje się "państwem specjalnej troski".

Komentatorzy zastanawiają się, czy te inicjatywy nie są wstępem do budowania nowej formacji politycznej przez dwóch byłych prezydentów i byłego premiera.

 

Na stronie internetowej polsatnews.pl można wziąć udział w sondzie i odpowiedzieć na pytanie: czy zagłosujesz na partię A. Kwaśniewskiego, B. Komorowskiego i W. Cimoszewicza? 

 

Byli prezesi Trybunału o konstytucji

 

We wtorkowej konferencji wezmą też udział byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego: Jerzy Stępień, Bohdan Zdziennicki i Andrzej Zoll, a także były pierwszy prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz i była Rzecznik Praw Obywatelskich Ewa Łętowska. 

 

"Jak sprawdziły się̨ zapisy konstytucji w praktyce politycznej lat 1997-2015? Konstytucja a kultura polityczna w Polsce. Czy jedno może istnieć́ bez drugiego? Konstytucja jako czynnik współkształtujący kulturę̨ prawną i polityczną społeczeństwa" - to tematy rozmów polityków.

 

Prawnicy przeanalizują obecny kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego. Temat panelu poświeconego temu zagadnieniu to "Konflikt konstytucyjny 2015/2016 - przyczyny i wnioski na przyszłość́.
20 lat doświadczeń́ prawno-ustrojowych - czy ustawa zasadnicza wymaga zmian? Konstytucja jako czynnik współkształtujący kulturę̨ prawną i polityczną społeczeństwa".


List "Przywróćmy demokratyczne państwo prawa"

 

Byli prezydenci, szefowie MSZ i opozycjoniści zabrali w poniedziałek głos w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i ochrony praworządności w Polsce. Wystosowali apel, aby "przywrócić demokratyczne państwo prawa". "Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza zejść z drogi niszczenia porządku konstytucyjnego, paraliżowania pracy Trybunału i całej władzy sądowniczej" - napisali w liście otwartym.

 

Sygnatariusze pisma przekonują, że "rządzący wybrali konfrontację ze wspólnotą euroatlantycką. Spór w sprawie Trybunału realnie grozi ograniczeniem praw członkowskich w Unii Europejskiej. Antyeuropejskie i ksenofobiczne wypowiedzi i działania rządzących podważają spójność Unii, działają na rzecz interesów imperialistycznej Rosji".

 

Pod dokumentem podpisali się byli prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, były premier i szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz, byli ministrowie spraw zagranicznych Andrzej Olechowski i Radosław Sikorski, byli przywódcy "Solidarności" Bogdan Lis, Władysław Frasyniuk, a także były prezes Trybunału Jerzy Stępień.

 

polsatnews.pl

ptw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie