Norwegia: 30 tys. koron dla uchodźcy za to, że wyjedzie

Świat
Norwegia: 30 tys. koron dla uchodźcy za to, że wyjedzie
Flickr/Mashhour Halawani/CC BY-SA 2.0

Norweski Urząd Imigracyjny proponuje dodatkowo 10 tys. koron (ok. 4,7 tys. zł) osobom ubiegającym się o azyl w tym kraju, jeśli zamiast zostać, zgodzą się natychmiast dobrowolnie wyjechać.

Oferta będzie dostępna tylko 6 tygodni i jest skierowana do 500 osób, które starają się obecnie o azyl i zrezygnują z ubiegania się o ten status, decydując się jednocześnie na powrót do swojego kraju. 10 tys. koron "na koszty podróży" mogą dostać imigranci, którzy przyjechali do Norwegii przed 1 kwietnia tego roku i nie przedłużą prawa do legalnego pobytu.  

 

To oferta dodatkowa, która ma zachęcić do dobrowolnego opuszczenia Norwegii, bo już wcześniej władze zaoferowały 20 tys. koron imigrantom, którzy zdecydują się Norwegię opuścić. Według norweskiej prasy - w sumie rodzina z dwójką dzieci może przed wyjazdem z tego kraju otrzymać 80 tys. koron (prawie 38 tys. zł.).

 

- To i tak pozwoli nam zaoszczędzić wiele pieniędzy, bo utrzymanie ludzi w centrach azylowych jest bardzo drogie - stwierdziła minister ds. imigracji i integracji Sylvi Listhaug.

 

Wcześniej urząd imigracyjny informował, że rośnie liczba uchodźców zainteresowanych takim rozwiązaniem, bo rośnie niezadowolenie długim oczekiwaniem na łączenie rodzin. Uchodźcy narzekają także na bariery w dostępie do pracy i edukacji w Norwegii.

 

thelocal.no

ptw/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze