GUS: bezrobocie w marcu - 10 proc. Najlepszy wynik od 25 lat

Biznes
GUS: bezrobocie w marcu - 10 proc. Najlepszy wynik od 25 lat
Polsat News

Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 10 proc. wobec 10,3 proc. w lutym - podał w poniedziałek GUS

Rok temu o tej samej porze bezrobocie wynosiło 11,7 proc., co oznacza spadek o 1,7 punktu procentowego w porównaniu do zeszłego roku. Taki wynik nastraja optymistycznie na kolejne miesiące roku. Marzec może być ostatnim miesiącem 2016 r., w którym dane będą dwucyfrowe. Pod koniec roku stopa bezrobocia powinna osiągnąć poziom zbliżony do 9 proc. Marcowy wynik jest najlepszy od 25 lat.

 

To wynik zgodny z prognozami Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej i na poziomie niższym niż miesiąc wcześniej o 0,3 pp.

Pod koniec marca 2016 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych 1 600,5 tys. osób i był to rezultat niższy niż przed miesiącem o 52,2 tys. osób.

 

- Marzec powinien być ostatnim miesiącem z dwucyfrowym bezrobociem, jaki będziemy obserwować w tym roku. Najnowsze dane potwierdzają optymistyczne prognozy i są zapowiedzią trwałej poprawy na rynku pracy. Wchodzimy okres wiosenny, a zaraz potem letni, które są najbardziej aktywne jeśli chodzi o ilość dostępnej pracy. W tym okresie wzmożone zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają takie branże jak budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, czy rolnictwo i dają dodatkowe miejsca pracy - komentuje Krzysztof Inglot z Work Service.

 

PAP

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie