Poroszenko: ustaliłem z Putinem wstępny termin powrotu Sawczenko

Świat
Poroszenko: ustaliłem z Putinem wstępny termin powrotu Sawczenko
Ukrainian TV channel «Inter»/Wikimedia Commons

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył w niedzielę, że ustalił z prezydentem Władimirem Putinem „wstępne terminy” uwolnienia skazanej w Rosji na 22 lata więzienia ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko.

W wywiadzie dla stacji telewizyjnych Poroszenko poinformował, że ustalenia te zawarto podczas jego ostatniej rozmowy telefonicznej z Putinem. Doszło do niej w miniony wtorek. Szef państwa ostrożnie relacjonował wtedy, że "udało się mu" uzgodnić z rosyjskim prezydentem "pewien tryb uwolnienia Nadii".

 

"Zobaczyliśmy światło w tunelu"

 

W niedzielę Poroszenko przekazał więcej szczegółów. - W trakcie tej rozmowy po raz pierwszy zobaczyliśmy światło w tunelu. Ustalone zostały sposoby rozwiązania tego problemu i wstępne terminy, o których poinformowałem mamę Sawczenko), jej siostrę i mych przedstawicieli, którzy koordynują te działania - powiedział.

 

- Mam mocną nadzieję, że prezydencki samolot w ciągu kilku tygodni przywiezie Nadiję na Ukrainę. Sądzę, że dla mnie osobiście i dla wielu Ukraińców będzie to wielkie święto - zaznaczył Poroszenko.

 

Prezydent nie ujawnił, kiedy konkretnie Sawczenko mogłaby opuścić rosyjskie więzienie i powrócić na Ukrainę. Poprosił przy tym polityków, by unikali komentowania tej sprawy, gdyż ich wypowiedzi mogłyby zaszkodzić negocjacjom.

 

Skazana na 22 lata kolonii karnej

 

Rosyjskie władze oskarżyły, a następnie skazały Sawczenko na 22 lata kolonii karnej, uznając ją za współwinną śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w 2014 roku.

 

Sawczenko, która jako urlopowana oficer ukraińskiej armii walczyła wtedy przeciwko prorosyjskim separatystom, nie przyznała się do winy. Lotniczka utrzymuje, że została uprowadzona przez separatystów do Rosji, zanim dziennikarze zostali zabici.

 

Wymiana na dwóch rosyjskich wojskowych

 

Poroszenko rozmawiał z Putinem na temat Sawczenko 18 kwietnia. Po tej rozmowie wyraził nadzieję, iż udało mu się uzgodnić tryb uwolnienia lotniczki.

 

Według obrońców Sawczenko Kijów i Moskwa prowadzą rozmowy na temat wymiany lotniczki na dwóch rosyjskich wojskowych, których przed kilku dniami ukraiński sąd skazał na 14 lat więzienia za udział w wojnie przeciwko Ukrainie i terroryzm.

 

Jeden z adwokatów Sawczenko Ilja Nowikow powiedział dziennikarzom w Kijowie 19 kwietnia, że jego klientka może opuścić rosyjskie więzienie w ciągu najbliższych tygodni.

 

PAP

az/wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie