Balcerowicz odznaczony w Niemczech. Czesław Mozil z tą samą nagrodą

Świat
Balcerowicz odznaczony w Niemczech. Czesław Mozil z tą samą nagrodą
PAP/Grzegorz Jakubowski

W Akwizgranie nagrodę Polonicus przyznawaną przez środowiska polonijne za wolnorynkowe reformy oraz za działania na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i Europie, odebrał Leszek Balcerowicz. Nagrody otrzymali też: Thorsten Klute, sekretarz stanu w ministerstwie pracy Nadrenii Północnej-Westfalii, Zbigniew Kossak von Główczewski, działacz polonijny oraz muzyk i kompozytor Czesław Mozil.

Uroczystość wręczenia statuetek odbyła się w sobotę wieczorem w sali koronacyjnej Karola Wielkiego w Akwizgranie, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia na zachodzie Niemiec.

 

- Dzięki uczciwej pracy i europejskiemu uniwersalizmowi udało się Polonii zrobić na społeczeństwie w nowej ojczyźnie duże wrażenie. Potrafimy się integrować a równocześnie wzbogacamy środowisko, w którym żyjemy, poprzez wprowadzanie własnych indywidualnych i narodowych akcentów do szerszej europejskiej kultury - powiedział szef jury nagrody Polonicus Wiesław Lewicki.

 

Lewicki pogratulował Balcerowiczowi stanowiska w rządzie Ukrainy. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mianował Balcerowicza tydzień temu swoim przedstawicielem w rządzie premiera Wołodymyra Hrojsmana. Powołano też wspólną prezydencko-rządową grupę doradców ds. reform na Ukrainie, której Polak będzie współprzewodniczącym.

 

Miodek, Wajda, Borys

 

Nagrody Polonicus przyznawane są od 2009 roku. Dotychczas to wyróżnienie otrzymało 28 osób z Polski, Niemiec i innych krajów, w których mieszkają Polacy. Do laureatów z lat ubiegłych należą m. in. emerytowany biskup Opola Alfons Nossol, językoznawca Jan Miodek oraz reżyser Andrzej Wajda a także działaczka polskiej mniejszości na Białorusi Andżelika Borys i Stowarzyszenie Wspólnota Polska. 

 

Leżący na styku granic Niemiec, Holandii i Belgii Akwizgran (Aachen) był na przełomie 8. i 9. stulecia siedzibą cesarza Karola Wielkiego. Władca Franków, uznawany do dziś  za symbol europejskiej jedności, stworzył w Europie Zachodniej państwo nawiązujące do starożytnego imperium rzymskiego.

 

PAP

jak/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze