Austriacka policja starła się z demonstrantami na przełęczy Brenner

Świat
Austriacka policja starła się z demonstrantami na przełęczy Brenner
PAP/EPA/ROBERTO TOMASI

Austriacka policja użyła w niedzielę na przełęczy Brenner pałek i gazu pieprzowego w starciu z włoskim demonstrantami, którzy protestowali przeciwko planom zacieśnienia przez Austrię antyimigracyjnych kontroli na tym ważnym przejściu granicznym.

Do starć doszło, kiedy kilkuset protestujących, wśród których było kilku lewicowych polityków, usiłowało sforsować ustawione przez policję barierki. Austria chce zacieśnienia tam kontroli w reakcji na bezprecedensowy kryzys migracyjny.

 

"Ludzie ważniejsi od granic"

 

Protestujący na znak solidarności z tysiącami afrykańskich i azjatyckich migrantów, którzy utonęli podczas próby przedostania się przez Morze Śródziemne, ubrali się w pomarańczowe kamizelki ratunkowe i nieśli transparent z napisem "Ludzie ważniejsi od granic".

 

Trzymali też symboliczne "światowe paszporty" w kolorze purpurowym i skandowali hasła przeciwko deportowaniu migrantów.

 

Aresztowano jedną osobę, co skłoniło pozostałych do siedzącego protestu naprzeciwko kordonu policji. Nikt nie został ranny.

 

Zaostrzenie kontroli na granicy

 

W zeszłym miesiącu Austria zapowiedziała od 1 czerwca ostrzejsze kontrole na tym przejściu granicznym, łączącym północ z południem. Zdaniem Włochów plan ten narusza unijną zasadę swobodnego przepływu osób.

 

Unia Europejska podała w zeszłym tygodniu, że rozważa na wniosek Rzymu, czy zaostrzenie kontroli nie naruszy tej zasady.

 

Perspektywa powstania zapory i systematycznych kontroli na przełęczy stanowiącej newralgiczny punkt w tranzycie na trasie północ-południe wzbudza również niepokój w Niemczech. Barierę skrytykowały też lokalne władze Tyrolu i jego części włączonej do Włoch po pierwszej wojnie światowej - Górnej Adygi.

 

Przełęcz ta jest najważniejszym alpejskim przejściem w transporcie ciężkich ładunków, a po wprowadzeniu ścisłej kontroli dojdzie tam do spowolnienia ruchu między Włochami a Niemcami, będącymi ich głównym partnerem handlowym.

 

Ale protestujący w niedzielę mieli na uwadze jedynie humanitarny, niekomercyjny aspekt dotyczący migrantów uciekających przed wojną i głodem.

 

Podobna demonstracja odbyła się na przełęczy Brenner 3 kwietnia. Doszło wtedy do poważniejszych starć, w których rannych zostało dwóch austriackich policjantów.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie