Wrocław z tytułem Światowej Stolicy Książki UNESCO

Kultura
Wrocław z tytułem Światowej Stolicy Książki UNESCO
Pixabay/cocoparisienne/Public Domain

Od soboty Wrocław przez rok sprawuje tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. Ten tytuł może sprawić, że poprawi się m.in. kondycja rynku książki - powiedział Ireneusz Grin, kurator odpowiedzialny za literaturę w programie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Objęcie przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO to jedno z kluczowych wydarzeń z dziedziny literatury, które wiąże się ze sprawowaniem przez Wrocław tytułu Europejska Stolica Kultury. Wrocław przejął tytuły Światowej Stolicy Książki UNESCO od koreańskiego miasta Incheon.

 

Kurator odpowiedzialny za literaturę w programie Europejskiej Stolicy Kultury Ireneusz Grin w rozmowie z podkreślił, że tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO nie jest jedynie dedykowany literaturze jako takiej. - To tytuł dedykowany całemu rynkowi książki - pisarzom bibliotekom, wydawcom oraz księgarniom  - wyjaśnił.

 

"Impuls dla rynku książki"

 

Dodał, że literatura współcześnie przegrywa konkurencję z takimi dziedzinami sztuki jak film czy muzyka. - Otrzymanie tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO może być impulsem do wzmocnienia pozycji literatury - wskazał.

 

Dodał, że na pewno będzie to impuls dla szeroko rozumianego rynku książki. - Dzięki temu tytułowi oraz sprawowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury powstaje rzeczywista przestrzeń dla rozwoju tego rynku. We Wrocławiu to miejski program wydawniczy - Wrocławski Program Wydawniczy oraz instytucja kultury Wrocławski Dom Literatury - powiedział Grin.

 

Otwarcie Muzeum Pana Tadeusza

 

Z okazji objęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO przez cały weekend w stolicy Dolnego Śląska będą odbywać się wydarzenia kulturalne z dziedziny literatury. To m.in. inauguracja głównej ekspozycji w Muzeum Pana Tadeusza, które prowadzi Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu. W zbiorach tej instytucji znajduje się rękopis mickiewiczowskiej epopei. Muzeum, oprócz interaktywnych wystaw, będzie prowadzić również działalność edukacyjną.

 

Odbędzie się też specjalna edycja festiwalu Europejska Noc Literatury. To 4. edycja festiwalu, który jest prezentacją literatury w różnych, często zaskakujących przestrzeniach miasta. W tym roku Europejska Noc Literatury jest poświęcona przede wszystkim twórczości Williama Szekspira. W sobotni wieczór dzieła Szekspira w przestrzeni miejskiej będą czytać aktorzy: m.in. Ewa Skibińska, Magdalena Cielecka, Jan Nowicki czy Arkadiusz Jakubik.

 

"Spacer po Ulicy Krokodyli"

 

W sobotę odbędzie się również spotkanie z jednym z najbardziej poczytnych autorów kryminałów, norweskim pisarzem Jo Nesbo. Zaplanowano także m.in. nocne spotkanie poświęcone poezji ukraińskiej oraz "Spacer po Ulicy Krokodyli", czyli wieczór poświęcony polskim pisarzom urodzonym na Kresach.

 

Kadencja Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO zakończy się 23 kwietnia 2017 r. Wówczas ma zostać zaprezentowany Światowy Hymn Książki. Będzie to wiersz Tadeusza Różewicza "Włosek poety", do którego muzykę komponuje Jan Kanty Pawluśkiewicz. Powstający utwór ma na stałe pozostać Światowym Hymnem Książki.

 

Tytuł przyznawany Od 21 lat

 

Idea Światowej Stolicy Książki wywodzi się od Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który po raz pierwszy odbył się 23 kwietnia 1995 r. Tytuł po raz pierwszy został przyznany w 2001 r. Wpływ na wybór miasta, które pełni ten tytuł przez rok, mają oprócz UNESCO również: Międzynarodowe Stowarzyszenie Wydawców, Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich oraz Międzynarodowa Federacja Sprzedawców Książek. Tytuł otrzymują miasta, które w sposób szczególny angażują się w rozwój czytelnictwa na poziomie miejskim, regionalnym, krajowym i międzynarodowym.

 

Pierwszym miastem które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki był Madryt (2001 r.), a później m.in.: Antwerpia (2004), Montreal (2005), Bogota (2007), Lublana (2010) czy Bangkok (2013). W 2014 r. tytuł otrzymał Port Harcourt w Nigerii, a w 2015 Incheon w Korei Południowej.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie