Nieudany test północnokoreańskiego pocisku balistycznego woda-ziemia

Świat
Nieudany test północnokoreańskiego pocisku balistycznego woda-ziemia
flickr/National Museum/ public domain

O możliwym wystrzeleniu w sobotę z okrętu podwodnego pocisku balistycznego (SLBM) - poinformowały władze wojskowe Korei Południowej. Pocisk balistyczny klasy woda-ziemia może przenosić głowice jądrowe.

Według południowokoreańskiego sztabu generalnego pocisk, który wystrzelono na wysokości miasta portowego Sinpo na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej, przeleciał ok. 30 km, co wg cytowanych źródeł świadczy o tym, że próba się nie powiodła, gdyż pocisk tego typu pokonuje co najmniej 300 km.

 

Pierwszej próby wystrzelenia pocisku z okrętu podwodnego Pjongjang dokonał w roku 2015; eksperci orzekli wówczas, że to wstępna faza rozwoju tego typu broni, która udoskonalona może jednak zagrozić sąsiadom Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, a także USA.

 

Reuters pisze, że kolejne próby były poniżej oczekiwań Pjongjangu, a nagranie pokazujące odpalenie (w grudniu) pocisku balistycznego z okrętu podwodnego zostało sfałszowane.

 

Lekceważenie rezolucji ONZ

 

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Północnej. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną.

 

Przedstawiciel USA oświadczył w tym tygodniu, że Korea Północna powinna wziąć przykład z Iranu, który zgodził się na ograniczenie swego programu nuklearnego w zamian za zniesienie sankcji, lecz Pjongjang nie wydaje się być gotów na taki układ - pisze Reuters.

 

Przypomina, że na początku maja w Korei Północnej odbędzie się pierwszy od 36 lat zjazd Partii Pracy Korei, na którym, jak się oczekuje, północnokoreański lider Kim Dzong Un obwieści, że jego kraj jest potęgą wojskową i państwem nuklearnym.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie