Bp Wysocki: prezydent Duda to dar od Boga

Polska

Do cudu zmartwychwstania porównał biskup Józef Wysocki z diecezji elbląskiej rząd PiS i jego działania. W końcowym słowie, po mszy świętej w amerykańskim sanktuarium w Doylestown w stanie Pensylwania, biskup Wysocki podziękował Bogu za dar dla narodu, jakim - jego zdaniem - jest prezydent Andrzej Duda. Biskup nie szczędził też podziękowań premier Beacie Szydło, która uczestniczyła w tej mszy.

- Pani premier, tak chciałbym powiedzieć, to już jest poza liturgią, jak bardzo panią wszyscy kochamy. I podziekować pani, całemu rządowi i wszystkim, którzy podejmują to wielkie zadanie naprawy. (...) Otrzymaliśmy pana prezydenta, to jest dar od Pana Boga. Otrzymaliśmy panią, jako wielki dar, otrzymalismy to wszystko co się dzieje i wszystko będziemy czynili, żeby tego nie zmarnować - mówił biskup Józef Wysocki.

 

Amerykańska Częstochowa

 

Premier Beata Szydło w sobotę wzięła udział we mszy świętej w Doylestown, ważnym ośrodku polonijnym w Stanach Zjednoczonych, w którym znajduje się Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, nazywane amerykańską Częstochową.

 

Sanktuarium w Doylestown rozpoczęło działalność 26 czerwca 1955 roku. Pierwszą kaplicę przebudowano ze stodoły. Główny Kościół został poświęcony 16 października 1966 roku jako wotum na tysiąclecie chrztu Polski z udziałem prezydenta USA Lyndona Johnsona.

 

W roku 1984 odwiedził amerykańską Częstochowę prezydent Ronald Reagan. Cztery lata wcześniej był tam wiceprezydent George Bush.

 

W latach 1969 i 1976 przebywał w sanktuarium ówczesny arcybiskup Krakowa Karol Wojtyła.

 

Amerykańską Częstochowę odwiedza rocznie według szacunków ok. 300-400 tys. wiernych. Obecnie większość na niedzielnych nabożeństwach to osoby anglojęzyczne, zwłaszcza mające irlandzkie korzenie. Pielgrzymuje tam wielu ludzi pochodzenia filipińskiego, wietnamskiego, a także Haitańczyków, z których wielu nosi polskie nazwiska. Są to potomkowie polskich żołnierzy pacyfikujących z rozkazu Napoleona powstanie niewolników na Haiti.

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

 

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie