65 lat czekał na pogrzeb. Legendarny "Łupaszko" spocznie na Powązkach

Polska
65 lat czekał na pogrzeb. Legendarny "Łupaszko" spocznie na Powązkach
Polsat News

Major "Łupaszko" awansowany pośmiertnie do stopnia podpułkownika, spocznie jutro na Powązkach. W uroczystościach pogrzebowych Zygmunta Szendzielarza wezmą udział prezydent, rząd i kościelni hierarchowie.

Dziś szczątki jednego z najsłynniejszych żołnierzy antykomunistycznego podziemia wystawiono w bazylice św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

 

Pogrzeb ppłk. Zygmunta Szendzielarza ma charakter państwowy.

 

Msza żałobna pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka rozpocznie się w niedzielę 24 kwietnia, o godzinie 15:00, w kościele pw. św. Karola Boromeusza, przy ul. Powązkowskiej 14. Około godziny 16:00 kondukt poprzedzi pododdział konny w barwach 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich, po czym nastąpi przemarsz uczestników na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Śp. ppłk Zygmunt Szendzielarz spocznie w grobie rodzinnym na Powązkach Wojskowych, obok zmarłej w 2012 r. córki Barbary Szendzielarz.


Wiosną 2013 roku szczątki "Łupaszki” odnalazł na Łączce na warszawskich Powązkach Wojskowych zespół badaczy IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Ich identyfikacji dokonali specjaliści ze szczecińskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Ustalenie tożsamości było możliwe dzięki badaniom DNA.

 

Polsat News/MON/IPN

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie