Światowy Dzień Ziemi pod hasłem "Palący problem - zanieczyszczenie powietrza"

Technologie
Światowy Dzień Ziemi pod hasłem "Palący problem - zanieczyszczenie powietrza"
Flickr/Olgierd Rudak/CC BY 2.0

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi poświęcone są problemom związanym z ochroną powietrza i przeciwdziałaniu tzw. niskiej emisji. Stan powietrza budzi zastrzeżenia, a wiele badań wskazuje na bezpośredni wpływ zanieczyszczonego powietrza na stan zdrowia. Z okazji Dnia Ziemi wiele organizacji ekologicznych, władz miast czy placówek edukacyjnych organizuje imprezy plenerowe.

Na świecie Dzień Ziemi jest największym świętem ekologicznym obchodzonym od 1970 roku. W Polsce obchody zostały zapoczątkowane w 1990 roku. Jego jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.

 

Specjalnie na ten dzień przeglądarka Google przygotowała okolicznościowe wersje swojego logo. Można zobaczyć m.in. niedźwiedzia polarnego wśród topniejących lodowców i lisa w brzozowym lesie. Również Facebook przypomina swoim użytkownikom o święcie Ziemi.

 

 

 

 

Człowiek Roku Polskiej Ekologii


Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi organizowane są liczne plenerowe akcje. Dzieci w ramach szkolnych zajęć wybierają się na sprzątanie okolicy i przygotowują okolicznościowe apele. Wiele osób za pośrednictwem mediów społecznościowych zbiera się na wspólne porządkowanie lasów i parków. Odbywają się także akcje sadzenia drzewek, a organizacje prośrodowiskowe przypominają o zasadach segregacji śmieci.

 

 
W ramach obchodów święta Ziemi ogłaszany jest także wynik konkursu na Człowieka Roku Polskiej Ekologii. Laureatami za rok 2015 zostali: Anna Dworakowska, Andrzej Guła i Ewa Lutomska, czyli twórcy Krakowskiego Alarmu Smogowego.

 

 
W niedzielę na Polu Mokotowskim w Warszawie, niemal przez cały dzień, będzie trwał doroczny festyn.


"Przygotowaliśmy ciekawy i różnorodny program warsztatów edukacyjnych dla najmłodszych, dla starszych bogatą ofertę produktów regionalnych i lokalnych - »Stół Darów Ziemi«. Od lat wielkim zainteresowaniem cieszą się propozycje przygotowane przez Lasy Państwowe, a rozdawane sadzonki drzewek zazieleniają kolejne miejsca na mapie Warszawy i okolic. Szczególną uwagę zwracamy w tym roku na temat związany z tegorocznym hasłem obchodów - »Palący Temat - Niska Emisja!« i w Strefie Niskiej i Zerowej Emisji chcemy pokazać to co w tym obszarze dzieje się w Polsce, zarówno pod względem technologii, jak i strony ekonomicznej” -  zachęcają organizatorzy z Fundacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej.


142 mln ton odpadów rocznie


Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w Polsce powierzchnia lasów to 9,2 mln ha. Lasy i zadrzewienia zajmują 31 proc. powierzchni kraju. 1 proc. powierzchni Polski zajmują parki narodowe, jest ich 23. Parki zajmują ponad 23 tys. ha, zieleńce - 10 tys. ha, zieleń uliczna - 14,5 tys. ha, a zieleń osiedlowa - 24 tys. ha.


Według danych za 2014 r. w Polsce wytwarza się rocznie 142 mln ton odpadów, z czego 7 proc. stanowią odpady komunalne. 11,45 proc. energii zużywanej w Polsce pochodzi ze źródeł odnawialnych, a na ochronę środowiska przeznaczamy rocznie 14,2 mld zł (dane za 2014 r.)
W Polsce zagrożonych jest 1159 gatunków zwierząt.


Premier podpisze porozumienie klimatyczne


W piątek Beata Szydło w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych weźmie udział w uroczystości podpisania paryskiego porozumienia klimatycznego. W Nowym Jorku polskiej premier towarzyszy minister środowiska Jan Szyszko.


 12 grudnia ub.r. w Paryżu blisko 200 krajów konwencji klimatycznej ONZ przyjęło globalne porozumienie, którego celem jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie poniżej 2 stopnia Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej. Aby zrealizować ten cel, strony mają dążyć do jak najszybszego osiągnięcia szczytu emisji gazów cieplarnianych, a potem w II poł. wieku do zrównoważenia emisji gazów cieplarnianych z ich pochłanianiem (m.in. przez lasy).


Porozumienie klimatyczne ma zacząć obowiązywać od 2020 roku. Po uroczystym podpisaniu dokument będzie ratyfikowany przez poszczególne strony. Wejdzie w życie, jeżeli ratyfikują go państwa odpowiadające w sumie za 55 proc. światowej emisji.

  

 

PAP

prz/ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie