Projekt ustawy antyterrorystycznej wycofany do uzgodnień międzyresortowych

Polska
Projekt ustawy antyterrorystycznej wycofany do uzgodnień międzyresortowych
Wikimedia Commons/Adrian Grycuk /CC BY-SA 3.0 pl

- Było trochę uwag i mało czasu na uzgodnienia, dlatego projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych wrócił do uzgodnień międzyresortowych - powiedział szef komitetu stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Jak dodał, nie wiadomo, kiedy projekt wróci pod obrady rządu. Według krytyków projektu, zwiększa on uprawnienia służb, ogranicza prawo do prywatności, zwłaszcza cudzoziemców.

Minister pytany, kiedy projekt - po uzyskaniu pozytywnej opinii - trafi pod obrady rządu, odparł, że zależy to "od skuteczności uzgodnień".

 

Ustawa przygotowywana w resorcie spraw wewnętrznych i administracji oraz przez ministra koordynatora służb specjalnych miałaby wejść w życie 1 czerwca. Określa m.in. zasady prowadzenia działań antyterrorystycznych oraz współpracy przy prowadzeniu tych działań.

 

Za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym ma odpowiadać w całości szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. On będzie też koordynował działania służb w tym zakresie, natomiast minister spraw wewnętrznych ma być odpowiedzialny za przygotowania do przejmowania kontroli nad zdarzeniami o charakterze terrorystycznym, reagowanie w przypadku ich wystąpienia oraz usuwanie ich skutków.

 

PAP, polsatnews.pl

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie