Biskup wstrzymuje budowę muru przeciw migrantom

Świat
Biskup wstrzymuje budowę muru przeciw migrantom
PAP/EPA/Kostas Tsironis

Austriacki ksiądz rzymskokatolicki Agidius Zsifkovics, pełniący od 2010 roku funkcję biskupa diecezjalnego, nie zgodził się na wzniesienie na gruntach parafialnych wzdłuż granicy z Węgrami ogrodzenia, które miałoby powstrzymać niekontrolowany napływ imigrantów.

"Odpowiedzią na plan budowy ogrodzenia jest: nie" - oświadczył przedstawicielom rządu w Wiedniu Zsifkovics. Biskup podkreślił, że powodem odmowy jest m.in. fakt, iż obecny rok został ogłoszony przez papieża Franciszka Rokiem Miłosierdzia.

 

Podczas największego napływu imigrantów jesienią 2015 roku przez region nadgraniczny Eisenstadt, gdzie posługę sprawuje Zsifkovics, w ciągu sześciu tygodni przeszło ok. 200 tys. uchodźców. W ich drodze do Niemiec znaczącej pomocy udzielał im właśnie Kościół katolicki.

 

Sprawa wielokilometrowego ogrodzenia w Eisenstadt nie jest pierwszą dotyczącą stawiania murów na austriackich granicach. Tydzień wcześniej europejskie media głośno komentowały np. rozpoczęcie budowy austriackiej bariery przeciwko migrantom na granicy z Włochami na przełęczy Brenner. 250-metrowa zapora będzie przebiegać przez autostradę i tory kolejowe.

 

W 2015 roku o azyl do władz austriackich wystąpiło około 90 tys. osób. Miliony przemierzają ją natomiast po "uszczelnieniu" granic w krajach bałkańskich.

 

dailymail.co.uk

po/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie