Ambasador USA: bez szans na rozszerzenie NATO w najbliższej przyszłości

Świat
Ambasador USA: bez szans na rozszerzenie NATO w najbliższej przyszłości
flickr/Utenriksdepartementet UD

Jak powiedział ambasador USA przy NATO Douglas Lute Sojusz "nie chce potęgować wewnętrznej słabości Rosji". Reuters komentuje, że może to rozczarować Gruzję i kilka krajów bałkańskich.

Według Lute'a Sojusz Północnoatlantycki jest w krytycznym punkcie i stoi w obliczu niepokojów, którym dorównywały tylko okoliczności z końca zimnej wojny.

 

- W praktyce nie widzę możliwości by w najbliższym czasie, być może w następnych kilku latach, a może i dłużej, doszło do rozszerzenia NATO - powiedział Lute w Londynie, gdzie brał udział w forum dotyczącym kwestii bezpieczeństwa.

 

- Myślę, że Rosja odgrywa ważną rolę w strategicznym środowisku i rozszerzenie NATO zahamuje to strategiczne środowisko - dodał ambasador USA przy NATO.

 

- Jeśli przyjmiemy przesłanki (...) na temat wewnętrznej słabości Rosji i być może na temat jej trwałego upadku, to nie ma sensu teraz tego forsować, być może przyspieszając ten upadek lub destabilizację - ocenił ambasador.

 

W kolejce Gruzja i Ukraina

 

W grudniu ub.r. NATO zaprosiło do Sojuszu Czarnogórę; będzie to pierwsze rozszerzenie od 2009 roku. Krok ten zirytował Moskwę, która sprzeciwia się rozszerzeniu NATO na dawne państwa komunistyczne we wschodniej i południowo-wschodniej Europie.

 

Na szczycie NATO w kwietniu 2008 roku w Bukareszcie przed Gruzją otwarto perspektywy wejścia do Sojuszu. Chętne do członkostwa są inne kraje bałkańskie, np. Macedonia i Bośnia. Ukraina, która od 2014 roku walczy z prorosyjskimi separatystami na wschodzie, także stawia sobie za cel wejście do NATO.

 

Lute powiedział, że kurs polityczny w stronę nowych członków jest wciąż aktualny, ale zaznaczył, że na zaproszenie nowych członków muszą wyrazić zgodę wszystkie kraje NATO, a prawdopodobieństwo tego jest niewielkie.

 

- Nie ma mowy, że w jakimkolwiek momencie w najbliższej przyszłości uzyskamy zgodę na przyjęcie (...) Gruzji czy Ukrainy"- zastrzegł ambasador USA.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie