Turcja zamroziła konta bankowe byłego prezydenta Jemenu

Świat
Turcja zamroziła konta bankowe byłego prezydenta Jemenu
PAP/EPA/Yaha Arhab

- Realizując decyzję Rady Bezpieczeństwa ONZ władze Turcji zamroziły konta bankowe byłego wieloletniego prezydenta Jemenu Alego Abd Allaha Salaha - podano w czwartek w oficjalnym biuletynie rządowym. Szacuje się, że Salah zgromadził majątek wysokości 60 mld USD.

Władze tureckie zamroziły aktywa Salaha zgromadzone w tureckich bankach i w innych instytucjach finansowych. Nie podano dokładnych sum, jakie były prezydent Jemenu zdeponował w Turcji.

 

Według informacji śledczych pracujących na zlecenie ONZ majątek Salaha wynosi 60 mld dolarów, czyli równowartość rocznego PKB Jemenu. Były prezydent najpewniej zdołał przetransferować większość z tych środków poza granice kraju, posługując się sfałszowanymi tożsamościami. Na jego majątek składa się gotówka, akcje, złoto, a także inne aktywa. Środki te zostały zdeponowane w co najmniej 20 państwach.

 

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega uznawanemu przez wspólnotę międzynarodową i popieranemu przez Arabię Saudyjską nowemu rządowi prezydenta Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego. Jego władza jest jednak w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywni na południu i częściowo wschodzie kraju bojownicy Państwa Islamskiego i Al-Kaidy.

 

Sunnicka koalicja arabska zwalcza od marca 2015 roku wspieranych przez Iran szyickich rebeliantów Huti, kontrolujących stolicę kraju Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie Jemenu.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie