Tajny plan ewakuacji lotniska był dostępny w sieci przez pół roku

Świat
Tajny plan ewakuacji lotniska był dostępny w sieci przez pół roku
Wikipedia.org/ Qualle/ CC BY-SA 3.0

Plan awaryjny portu lotniczego Kolonia-Bonn na wypadek katastrofy naturalnej lub ataku terrorystycznego był dostępny na oficjalnej witrynie lotniska od listopada 2015 roku. Dokument został usunięty dopiero wówczas, gdy dziennikarze niemieckiej stacji ZDF poprosili władze portu o wyjaśnienia - poinformowała agencja Reutera.

Liczący 230 stron poufny plan działania awaryjnego przeznaczony był wyłącznie na wewnętrzne potrzeby portu lotniczego. Zawierał precyzyjne instrukcje, jak obsługa lotniska powinna zachować się m.in. w przypadku naturalnych katastrof, wypadków powietrznych oraz ataków terrorystycznych. Były też informacje, gdzie gromadzić pasażerów w takich nadzwyczajnych sytuacjach.

 

Zdaniem dziennikarzy ZDF, upublicznienie planu mogło mieć tragiczne skutki.

Do tej pory władze lotniska nie wydały oficjalnego stanowiska w tej sprawie. 

 

Organizacja "SITE intelligence group" zajmująca się monitorowaniem aktywności islamistów w internecie, kilka dni temu przekazała informację, że dżihadyści umieścili w sieci materiały propagandowe, które nawoływały do przeprowadzenia zamachów podobnych do tych, które zorganizowano w marcu na brukselskim lotnisku Zaventem. W atakach z 22 marca na lotnisku i w brukselskim metrze, do których przyznało się dżihadystyczne Państwo Islamskie, zginęły 32 osoby.

 

Międzynarodowy port lotniczy Kolonia-Bonn jest położony w odległości 15 km na południowy wschód od Kolonii i 15 km na północny wschód od Bonn. Jest szóstym pod względem wielkości portem lotniczym Niemiec. W 2008 obsłużył około 10,5 mln pasażerów.

 

Reuters, PAP

wjk/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze