Statki handlowe nie mogą wpływać na wody wokół Filipin

Świat
Statki handlowe nie mogą wpływać na wody wokół Filipin
flickr/cooperation afloat

Indonezyjska marynarka wojenna nakazała załogom wszystkich statków handlowych, by omijały wody wokół południowych Filipin - oświadczył w czwartek rzecznik indonezyjskiej armii, Tatang Sulaiman. To reakcja na falę porwań i ataków piratów w ostatnich tygodniach.

Indonezyjska marynarka wojenna zwiększa intensywność patroli na granicy ze strefami ekonomicznymi Filipin i Malezji, by zapobiec atakom piratów i porwaniom - dodał Sulaiman w informacji dla agencji Reutera.

 

Najważniejszym obecnie zadaniem dla indonezyjskich sił zbrojnych jest wdrożenie porozumienia ws. wspólnych patroli indonezyjsko-filipińsko- malezyjskich w tym regionie morskim - ocenił rzecznik.

 

Ruchliwą trasą wzdłuż indonezyjskiej granicy morskiej z Filipinami co roku przepływająładunki warte 40 mld dolarów, przewożone głównie przez supertankowce z Oceanu Indyjskiego, które nie mogą przepływać zatłoczoną Cieśniną Malakka - zauważa Reuters.

 

W ostatnich tygodniach w trzech atakach na filipińskich wodach wzięto do niewoli kilkunastu Indonezyjczyków i Malezyjczyków. O dokonanie ataków podejrzewa się islamistyczną organizację Abu Sayyaf.

 

Powiązana z Al-Kaidą Abu Sayyaf, znajdująca się na amerykańskiej i filipińskiej liście organizacji terrorystycznych, znana jest z zamachów bombowych, wymuszeń i porwań dla okupu na niestabilnym południu Filipin. Ugrupowanie to walczy o autonomię na Filipinach, które w przeważającej części są katolickie.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie