Rzecznik PO o nagraniu z głosowania: marszałek Kuchciński ma 14 dni, aby je pokazać

Polska
Rzecznik PO o nagraniu z głosowania: marszałek Kuchciński ma 14 dni, aby je pokazać
Polsat News

- Dostęp do zapisów wideo sprawiłby, że cała opinia publiczna dowiedziałaby się, jak to głosowanie wyglądało - powiedział w programie "Graffiti" Jan Grabiec. Rzecznik PO dodał, że jego partia dziś w prokuraturze złoży wniosek o ujawnienie nagrań z głosowania ws. wyboru sędziego TK. Poza tym PO żąda, by Marek Kuchciński upublicznił nagranie w trybie dostępu do informacji publicznej.

- Przygotowany jest już wniosek do prokuratury - powiedział Jan Grabiec w rozmowie z Martą Kurzyńską. Dodał, że Platformie Obywatelskiej zależy na tym, aby wszystkie okoliczności dotyczące "czarnego czwartku", czyli "dziwacznego głosowania, w którym osoba na tak ważną funkcję, sędziego Trybunału Konstytucyjnego, wybierana była w atmosferze skandalu i popełnionego przestępstwa", były jawne.

 

Stąd wniosek o ujawnienie nagrań z głosowania ws. nowego sędziego TK, które marszałek Sejmu Marek Kuchciński przekazał prokuraturze . Podczas tego głosowania Małgorzata Zwiercan z klubu Kukiz'15 głosowała w imieniu Kornela Morawieckiego. Obydwoje są już poza macierzystym klubem.

 

- Nie może być tak, że Sejm nie ma pewności, czy uprawnione osoby decydują o wyniku głosowania, czy też w głosowaniu biorą udział osoby nieuprawnione - podkreślił rzecznik PO.

 

"Nieuzasadniona" odmowa marszałka Sejmu

 

Jak zauważył gość Polsat News, "zapisy prac Sejmu, prac jawnych, są informacją publiczną" i dlatego "marszałek Kuchciński ma obowiązek udostępnić te materiały na żądanie parlamentarzystom, ale też mediom, opinii publicznej".

 

- Marszałek Kuchciński nie przedstawił żadnych argumentów w czasie konwentu seniorów, które by uzasadniały odmowę udostępnienia tych dokumentów - dodał Grabiec.

 

Jego zdaniem, w związku z faktem, że Marek Kuchciński "jest również urzędnikiem i odpowiada za udostępnianie informacji publicznej", powinien upublicznić wideo i zgodnie z przepisami ma na to 14 dni.

 

- Jeśli odmówi formalnie udostępnienia zapisu wideo obrad Sejmu, możemy wystąpić na drogę sądową - stwierdził Grabiec.

 

"Kaczyński będzie eskalował konflikt"

 

Zdaniem rzecznika PO, PiS chce kontynuować spór wokół TK, bo chodzi o to, aby "Trybunał nie orzekał do momentu, gdy partia rządząca uzyska większość sędziów w Trybunale, którzy będą orzekać zgodnie z wolą prezesa Kaczyńskiego, a nie zgodnie z literą konstytucji, literą prawa".

 

- Jestem przekonany, że prezes Kaczyński, będzie eskalował konflikt do grudnia, kiedy ma nadzieję przejąć kontrolę nad Trybunałem Konstytucyjnym - podkreślił polityk Platformy.

 

Polsat News

jak/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie