Resort pracy: jeśli 500+ będzie obniżało alimenty, wprowadzimy zmiany ustawowe

Polska
Resort pracy: jeśli 500+ będzie obniżało alimenty, wprowadzimy zmiany ustawowe
Polsat News

"Jeśli nie wszyscy sędziowie myślą, pozbawiając opuszczone dzieci pomocy, powiemy im ustawą, by tak nie robili" - napisał na Twitterze Bartosz Marczuk, wiceminister w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej. To reakcja na pierwszy wyrok, w którym 500 zł, przyznane w ramach rządowego programu "Rodzina 500+", stało się powodem odmowy podwyżki alimentów wnioskowanej przez matkę dziecka.

Wyrok został wydany w Rzeszowie. W uzasadnieniu napisano, że "matka może złożyć wniosek o przyznanie świadczenia w ramach programu 500 plus".

 

Jak wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej" nie brakuje klientów pytających prawników o możliwość obniżenia alimentów z powodu wejścia w życie rządowego programu świadczeń. Szanse na uzyskanie pozytywnego wyroku  daje ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zgodnie z jej art. 4 "celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych".


Według cytowanych przez gazetę adwokatów, przepisy mówią, że rodzice są zobowiązani do alimentacji dziecka w sytuacji, gdy majątek dziecka nie wystarcza na pokrycie kosztów jego wlasnych utrzymania. Ich zdaniem, uzyskane 500 zł stanowi "quasi-majątek dziecka" i należy tę kwotę uwzględnić przy ustalaniu kosztów utrzymania.

 

"Nikt nie straci na 500+"


Według Ministerstwa Sprawiedliwości, program 500+ nie powinien wpływać na wysokość alimentów.


Także wiceminister Marczuk zapowiedział, ze jeśli sądy wyznaczając wysokość alimentów będą odliczać 500 zł pojawią się przepisy regulujące tę kwestię zgodnie z interesem osób, którym alimenty mają być płacone. 

 

 

"Ministerstwo Sprawiedliwości monitoruje sytuacje, w których rodzice wnioskują o obniżenie świadczeń alimentacyjnych od momentu wejścia w życie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Twierdzenie, że świadczenie Rodzina 500 plus pobierane przez rodzica może być podstawą do obniżenia pobieranych przez niego świadczeń alimentacyjnych, jest niedopuszczalne. W razie konieczności, w porozumieniu z Ministerstwem Sprawiedliwości, wprowadzone zostaną odpowiednie zmiany ustawowe" - napisano w komunikacie resortu rodziny i pracy.

 

Przed wejściem programu w życie przedstawiciele rządu wielokrotnie zapewniali, że nikt nie powinien stracić na programie 500+. Minister Elżbieta Rafalska stwierdziła, że nie będzie wliczania 500 zł do dochodu podczas ubiegania się o innego rodzaju publiczne świadczenia zależne od kryterium dochodowego, np. z pomocy społecznej, z funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, stypendiów dla uczniów i studentów, dodatków mieszkaniowych.

 

polsatnews.pl

 

 

ptw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie