Komisarz UE zachęca nowy rząd Ukrainy do reform

Świat
Komisarz UE zachęca nowy rząd Ukrainy do reform
Reuters

- Ważne jest, by nowy rząd w ciągu pierwszych 100 dni swojej pracy zrobił jak najwięcej dla wprowadzenia reform. Z niecierpliwością oczekuję na szczyt unijno-ukraiński w maju. Będzie to doskonała okazja, by ukraińskie władze pokazały europejskiej rodzinie, do jakich wyników doszły - oświadczył na konferencji prasowej komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn.

Komisarz wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o usunięcie barier fitosanitarnych w handlu, zapewnienie sprzyjającego klimatu do prowadzenia biznesu oraz walkę z korupcją, będącą jedną z najważniejszych przeszkód dla inwestorów międzynarodowych. - Należy pokazać ruch po kilku miesiącach wyczekiwania - podkreślił.

 

Hahn, który kończy w czwartek dwudniową wizytę na Ukrainie, dzień wcześniej spotkał się z prezydentem Petrem Poroszenką. - Reformy na Ukrainie odniosą sukces, potrzebna jest nam wewnętrzna stabilizacja i jedność państwa, a także wsparcie i solidarność ze strony Unii Europejskiej - powiedział szef państwa.

 

Na Ukrainie od lutego do połowy kwietnia trwał ostry kryzys polityczny, wywołany utratą poparcia parlamentarnego przez rząd premiera Arsenija Jaceniuka. 14 kwietnia nowym premierem został Wołodymyr Hrojsman.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze