Dąb Bolko w europejskiej czołówce. Zobacz, które drzewo wygrało

Technologie
Dąb Bolko w europejskiej czołówce. Zobacz, które drzewo wygrało
Klub Gaja/Grzegorz Chwesiuk

Ponad 1000-letni Bolko rośnie w parku w Hniszowie (woj. lubelskie). Według legendy, to w jego cieniu wypoczywał Bolesław Chrobry podczas wyprawy na Kijów w 1018 r. W międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2015 wygrał jednak dąb z miasta Bátaszék na Węgrzech. W konkursie "startują" drzewa, które z racji wieku i historii stały się częścią dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.

W konkursie wzięło udział 15 drzew z całej Europy. Głosowało prawie 230 tys. osób.

 

Zwycięskie drzewo otrzymało 72 tys. 653 głosy. Drugie miejsce zajęła tysiącletnia lipa z miejscowości Tatobity w Republice Czeskiej, trzecie - grusza z Bošáci - Zabudišová na Słowacji.

 

Polski dąb Bolko zajął miesce czwarte, a otrzymał 23 tys. 313 głosów.

 

- Drzewa biorące udział w konkursie przypominają, jak ważny i potrzebny jest nam kontakt z naturą. Spotkanie człowieka z drzewem ożywia opowieści  i legendy związane z naszą historią i kulturą. Uczy nas szacunku do  przyrody i tradycji – oceniła Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku w Polsce.

 

-  Mam nadzieję, że dzięki konkursowi grono miłośników i opiekunów drzew będzie się stale powiększać - dodała Jolanta Migdał.

 

Nagrody rozdano 20 kwietnia w Brukseli. W ceremonii udział wzięli m.in. przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, a także organizatorzy krajowych konkursów na Drzewo Roku.

 

Najstarsze drzewo w Bátaszék, Węgry, fot. Miasto Bátaszék

 

Tysiącletnia lipa, Republika Czeska, fot. Lenka Grossmannová

 

Grusza w Bošáca – Zabudišová, Słowacja, fot. Alena Hroncová

 

Statuetka, czek i dyplom dla zwycięzcy

 

Heiki Hanso z Estonii, reprezentujący zeszłorocznego zwycięzcę konkursu - dąb na boisku sportowym - przekazał ręcznie wyrzeźbioną statuetkę zwycięzcy tegorocznej edycji.

 

Węgrzy otrzymali też czek na kwotę 560 euro, która została przekazana przez darczyńców poprzez stronę do głosowania. Będzie ona przeznaczona na sadzenie i ochronę drzew. Pamiątkowy dyplom dla dębu Bolko odebrał w imieniu gminy Ruda-Huta Krzysztof Hetman, poseł do Parlamentu Europejskiego.

 

Legendarny dąb

 

Bolko jest przedmiotem dumy mieszkańców regionu. Ma też swoją stronę internetową. Obchodzone corocznie w sierpniu imieniny dębu, zwane Bolkowaniem, przyciągają do gminy Ruda-Huta wiele osób, które zachwycają się ogromem i potęgą pomnikowego drzewa. Gmina i jej mieszkańcy starają się, by informacje o Bolku i sława potężnego dębu rozchodziły się możliwie najszerzej.

 

Konkurs Europejskie Drzewo Roku organizowany jest przez Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska od 2011 roku. W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. Organizatorem polskiej edycji konkursu jest Klub Gaja. Już w czerwcu głosowanie na Drzewo Roku 2016.

 

polsatnews.pl

wjk/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie