Absolwenci tych uczelni zarabiają najwięcej. Sprawdź ranking

Polska
Absolwenci tych uczelni zarabiają najwięcej. Sprawdź ranking
Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego, fot. Wikipedia.org/Minimus/Domena publiczna

Najlepiej zarabiają absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego. Ich pensja wynosi średnio 5,5 tys. złotych brutto - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Sedlak&Sedlak. Najniższe w rankingu są płace absolwentów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ich przeciętne płace utrzymują się na poziomie 2,8 tys. złotych.

W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń w 2015 r. wzięło udział ponad 161 tys. osób. Całkowite przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto połowy z nich było nie mniejsze niż 4120 zł - wynika z zestawienia zamieszczonego na portalu wynagrodzenia.pl.

 

4 tys. zł lub więcej zarabiali przeciętnie absolwenci: Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, UKSW, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Szczecińskiego.

 

Zarobki na poziomie co najmniej 6,5 tys. zł miało 25 proc. badanych.

 

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2015 roku

 

Najwyższą medianę (wartość przeciętną, środkową) wynagrodzeń wśród absolwentów studiów magisterskich państwowych uniwersytetów w 2015 roku mieli studenci Uniwersytetu Warszawskiego. Średnia wyniosła 5,5 tys. zł brutto.

 

Na drugim miejscu znaleźli się absolwenci Uniwersytetu Gdańskiego z przeciętnym wynagrodzeniem na poziomie 4,5 tys. zł.

 

Absolwenci Uniwersytetu Łódzkiego, który znalazł się na ostatnim miejscu podium  zarabiali przeciętnie 4,245 tys. zł. Studenci, którzy ukończyli Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przeciętnie otrzymują - 4,215 tys. zł pensji, a Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego - 4,2 tys. zł.

 

Najniższe średnie wynagrodzenie otrzymywali absolwenci: Uniwersytetu w Białymstoku (3,22 tys. zł), Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach (3 tys. zł) i ostatniego w zestawieniu Uniwersytetu Rzeszowskiego (2,8 tys. zł).

 

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2015 roku
*próba poniżej 500

 

Kierunek studiów też ważny

 

Autorzy badania zaznaczają, że wysokość pensji jest uzależniona od wielu czynników. Istotny jest również rodzaj wybranego kierunku. Średnie wynagrodzenie absolwentów pracujących w branży IT wynosiło 6 tys. zł.

 

Z kolei przeciętne pensja zatrudnionych w nauce i szkolnictwie, usługach, kulturze i sztuce nie przekroczyła 3,5 tys. zł.

 

Ponadto, jak wynika z analiz, oprócz ukończonej uczelni na wynagrodzenie znaczny mają wpływ mają m.in. branża,  miejsce pracy, typ firmy, szczebel zarządzania.

 

Zarobki w przykładowych branżach

 

Przeciętne wynagrodzenie absolwentów państwowych uniwersytetów w branży IT wynosiło 6 tys. zł. Było o ponad 45 proc. wyższe niż ogólna mediana wynagrodzeń dla magistrów po tych uczelniach.

Przynajmniej 5 tys. zł przeciętnie otrzymywali pracujący m.in. w bankowości, przemyśle lekkim, energetyce i przemyśle. Z kolei mediana wynagrodzeń osób zatrudnionych w nauce i szkolnictwie, usługach dla ludności oraz kulturze i sztuce nie przekroczyła 3,5 tys. zł.

 

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2015 roku

 

wynagrodzenia.pl

 

wjk/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie