640 tys. migrantów uratowała na morzu włoska Straż Przybrzeżna w ciągu 25 lat

Świat
640 tys. migrantów uratowała na morzu włoska Straż Przybrzeżna w ciągu 25 lat
PAP/EPA/Kostas Tsironis

Dowódca straży, admirał Vincenzo Melone podkreślił, że połowę wszystkich akcji ratunkowych z ostatniego ćwierćwiecza przeprowadzono w ciągu dwóch minionych lat. - Działalność nadzwyczajna stała się niestety codziennością - podkreślił Melone.

Media zauważają, że dane ogłoszone w Rzymie najlepiej obrazują to, jak bardzo w ostatnich latach nasilił się napływ uchodźców na włoskie wybrzeża. W zeszłym roku przybyło ich 160 tysięcy.

 

Melone zwrócił uwagę na to, że włoska Straż Przybrzeżna prowadzi akcje ratunkowe na ogromnym obszarze Morza Śródziemnego, ruszając na pomoc proszącym o nią ludziom na łodziach i pontonach, które odnajdywane są czasami również blisko wybrzeża Libii.

 

- To jest niebywały wysiłek - zauważył włoski admirał. Dodał, że Włochy same w pojedynkę nigdy nie uporają się z tragedią, jaka rozgrywa się na Morzu Śródziemnym.

 

25 tys. migrantów od początku roku

 

Od początku tego roku do Włoch przypłynęło około 25 tys. imigrantów, przede wszystkim z wybrzeży Libii. W dniach nasilonego napływu Straż Przybrzeżna niesie pomoc nawet kilkunastu dryfującym łodziom i pontonom. Ratuje po 2 tys. osób na dobę.

 

W ostatnich tygodniach zanotowano wzrost liczby płynących do Włoch migrantów, co wiąże się z zamknięciem innych szlaków morskich i lądowych.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie