Szefowie dyplomacji USA i Iranu o realizacji porozumienia nuklearnego

Świat
Szefowie dyplomacji USA i Iranu o realizacji porozumienia nuklearnego
PAP/EPA/ANDREW GOMBERT

- Uzgodniliśmy, iż porozumienie nuklearne powinno być realizowane dokładnie z założonymi celami oraz, że wszystkie strony będą uzyskiwać spodziewane korzyści – powiedział dziennikarzom sekretarz stanu USA John Kerry po spotkaniu z irańskim ministrem spraw zagranicznych Mohammadem Dżawadem Zarifem. Wspomniał też ogólnikowo o osiągniętym "pewnym postępie".

Do spotkania doszło we wtorek w Nowym Jorku. Kerry poinformował, że spotka się ponownie ze swym irańskim odpowiednikiem w piątek aby kontynuować dyskusję.

 

Zarif oświadczył z kolei, że rozmawiał z Kerrym o "sposobach zapewniających, iż Iran uzyska korzyści z realizacji porozumienia, do których jest uprawniony".


Obaj ministrowie nie ujawnili bliższych szczegółów wtorkowych rozmów.


Iran z blokadą dostępu do aktywów


Według źródeł amerykańskich Kerry zamierza poruszyć podczas rozmów z Zarifem zaniepokojenie Teheranu wciąż utrzymywaną blokadą dostępu do jego aktywów zamrożonych w amerykańskich bankach oraz do światowego systemu finansowego.


Strona irańska podkreśla, że ta sytuacja zniechęca zagranicznych partnerów do inwestycji w Iranie. Blokada utrzymuje się mimo zniesienia przez Waszyngton niektórych sankcji wobec Iranu.


Iran i sześć światowych mocarstw zawarli w lipcu 2015 r. historyczne porozumienie przewidujące złagodzenie niektórych sankcji zastosowanych przez USA, UE i ONZ w zamian za ograniczenie przez Teheran jego programu nuklearnego.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie