PSL: nieobecność władz na zgromadzeniu ogólnym TK to przejaw buty PiS

Polska
PSL: nieobecność władz na zgromadzeniu ogólnym TK to przejaw buty PiS
Twitter.com/Jakub_Stefaniak

- Widać lekceważenie tej instytucji - powiedział rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego Jakub Stefaniak. Na obradach zgromadzenia ogólnego TK nie pojawili się także sędziowie Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski - wybrani przez PiS - co miało miejsce po raz pierwszy w historii. Przedstawili zwolnienia lekarskie.

W środę odbyło się zgromadzenie ogólne sędziów Trybunału Konstytucyjnego - doroczne spotkanie w celu przedstawienia najważniejszych problemów wynikających z orzecznictwa Trybunału w minionym roku.

 

W obradach nie wziął udziału prezydent, nie było także przedstawicieli rządu. Po raz pierwszy w historii TK na obradach nie pojawili się sędziowe. Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski - wybrani głosami posłów PiS - przedstawili zwolnienia lekarskie.   

 

Stefaniak powiedział, że "Trybunał przeszkadza PiS-owi", a nieobecność prezydenta i wysokich przedstawicieli rządu na zgromadzeniu sędziów TK, to "kolejny przejaw PiS-owskiej buty, której Polacy doświadczają często na różnych polach".

 

PSL proponuje "opcję zerową"

 

Projekt tzw. ustawy konsensualnej, który w kwietniu przedstawili ludowcy, zakłada m.in. "opcję zerową", czyli przejście w stan spoczynku sześciu sędziów TK, trzech wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu i trzech w obecnej, a także wybór nowych sędziów większością 2/3 głosów.

 

- Gdyby PiS zależało na zakończeniu tego sporu potraktowaliby taką propozycję z uwagą. Nie jest zaskakujące, że Polacy coraz częściej są traktowani przez PiS ze swoistą butą. Sytuacja się nie zmieni dopóki PiS nie straci władzy - dodał Stefaniak.

 

Prezes TK zapewnia o ciągłości prac

 

Podczas zgromadzenia ogólnego sędziów TK, informację o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału w 2015 r. przedstawił prezes TK Andrzej Rzepliński.

 

Zapewniał on m.in., że Trybunał będzie pełnił swe funkcje i będzie orzekać "niezależnie od tego, jak bardzo będą złożone okoliczności instytucjonalne, prawne i polityczne".

 
PAP, polsatnews.pl

po/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie