Prokurator wyłączony ze sprawy niepublikowania wyroku TK. "Naraził się na ataki mediów"

Polska
Prokurator wyłączony ze sprawy niepublikowania wyroku TK. "Naraził się na ataki mediów"
Polsat News

Prokuratura Okręgowa w Warszawie uwzględniła wniosek prokuratora Remigiusza Krynke, który zwrócił się o wyłączenie go z postępowania sprawdzającego ws. zaniechania publikacji wyroku TK z 9 marca. Wskazał on, że "z powodu politycznego podłoża sprawy naraził się na ataki mediów, które mają na celu zdyskredytowanie jego kompetencji, a także bezpodstawnie podważają jego niezależność i bezstronność".

"Z uwagi na doniosły charakter przedmiotowej sprawy, jak również mając na uwadze konieczność wykluczenia jakichkolwiek, nawet najbardziej nietrafnych i nieuzasadnionych, podejrzeń w zakresie bezstronności jej referenta uprzejmie proszę o wyłączenie mnie z udziału w przedmiotowej sprawie" - napisał prokurator we wniosku.

 

Wniosek prokuratora Remigiusza Krynke został uwzględniony, a sprawa przekazana naczelnikowi Wydziału Śledczego. Prokuratura Okręgowa w Warszawie informuje, że "zmiany personalne nie mają wpływu na tok i wynik prokuratorskich postępowań. Są one prowadzone z należytą starannością i w sposób kompetentny przez niezależnych prokuratorów".


Prokuratura Okręgowa w komunikacie zaznaczyła, że postępowanie sprawdzające dotyczące niepublikowania wyroku TK przez funckjonariuszy publicznych, w tym Prezes Rady Ministrów, jest jednym z wielu postępowań, które prokurator Krynke przejął obejmując w Wydziale Śledczym cały referat po prokuratorze Tomaszu Nowickim (przeniesionym do Wydziału do spraw Przestępczości Gospodarczej, aby wzmocnić ten wydział).


Do prokuratury wpłynęło ponad 100 zawiadomień dotyczących niedopełnienia obowiązków przez premier Beatę Szydło poprzez zaniechanie publikacji wyroku TK z 9 marca. Premier stwierdziła, że nie może opublikować czegoś, "co jest stanowiskiem niektórych sędziów TK".

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie