Prezydent Warszawy zaprosiła Timmermansa do stolicy. Na świętowanie Dnia Europy

Polska
Prezydent Warszawy zaprosiła Timmermansa do stolicy. Na świętowanie Dnia Europy
Polsat News

"Zaprosiłam Fransa Timmermansa (wiceszefa Komisji Europejskiej - red.) na wspólne świętowanie Dnia Europy na Paradzie Schumana i Koncercie Europejskim 7 maja" - napisała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w środę na Twitterze.

 

 

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział, że ze strony Timmermansa nie wpłynęło jeszcze potwierdzenie przyjazdu do Warszawy. Dodał, że zaproszenie dla wiceszefa Komisji Europejskiej zostało wysłane już kilka tygodni temu. Zaproszeni zostali także inni goście z zagranicy.

 

- Co roku organizując Dzień Europy, podczas którego odbywa się Parada Schumana, zawsze zapraszamy polityków europejskich, którzy mają wpływ na kształtowanie Europy, działają na rzecz pogłębiania integracji - powiedział Milczarczyk.

 

W tym roku Parada Schumana przejdzie ulicami Warszawy 7 maja, wystartuje o godz. 12 z Krakowskiego Przedmieścia. Parada to manifestacja poparcia dla idei integracji europejskiej i dla aktywnej roli Polski w silnej Unii Europejskiej - informuje na swojej stronie Polska Fundacja im. Roberta Schumana.

 

Zaproszenie szefa MSZ również niepotwierdzone

 

Szef dyplomacji Witold Waszczykowski powiedział we wtorek, że być może w maju wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans zdecyduje się odwiedzić Polskę. Jak dodał szef polskiego MSZ, do tej pory nie została potwierdzona chęć złożenia ponownej wizyty przez Timmermansa w naszym kraju.

 

Rzecznik KE Margaritis Schinas podkreślił w poniedziałek, odnosząc się do słów szefa polskiej dyplomacji, że Timmermans uda się do Polski, jeśli zajdzie taka potrzeba. Przyznał jednocześnie, że nie ma jeszcze daty tej wizyty. W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zapowiadała, że dojdzie do niej "wkrótce".

 

Wiceszef KE był w Warszawie 5 kwietnia, aby przeprowadzić rozmowy w ramach rozpoczętej w styczniu przez KE procedury ochrony państwa prawa wobec Polski. Procedura związana jest z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Spotkał się on wówczas z przedstawicielami rządu oraz prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim. Po tych rozmowach wyraził nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni będzie mógł odwiedzić Warszawę ponownie, aby kontynuować dialog.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie