Po czterdziestce najlepiej ograniczyć pracę do 3 dni w tygodniu

Technologie
Po czterdziestce najlepiej ograniczyć pracę do 3 dni w tygodniu
Flickr/Paul Townsend/CC BY-ND 2.0

Osoby w wieku powyżej 40 lat osiągają najlepsze wyniki, kiedy pracują trzy dni w tygodniu - ustalili naukowcy z University of Melbourne. Przy dłużej pracy spadają ich zdolności poznawcze i skutecznego myślenia.

Australijscy naukowcy zbadali za pomoca testów 3 tys. mężczyzn i 3,5 tys. kobiet powyżej 40. roku życia. Przeanalizowali ich sprawność umysłową, zależnie od czasu jaki spędzili w pracy. Okazało się, że najlepsze rezultaty osiągnęły te osoby, które pracowały 25 godzin w tygodniu.


"Praca ma dwie strony. Z jednej może stymulować aktywność mózgu, ale jednocześnie długie godziny pracy i pewne typy zadań mogą spowodować zmęczenie i stres, które potencjalnie uszkadzają funkcje poznawcze" - wynika z podsumowania badań.

 

Aktywność mózgu może być podobna u ludzi młodszych


Najlepiej mózg osób po czterdziestce działa przy krótszych godzinach pracy, kiedy mogą uniknąć  wyczerpania i stresu. Te reguły mogą jednak dotyczyć pracowników w każdym wieku.


- Badania objęły tylko osoby po czterdziestce, ale nie ma dowodu, że takie osoby różnią się od innych pracujących - stwierdził prof. Geraint Johnes, z Lancaster University, który brał udział w badaniach.


- Spadek funkcji poznawczych mózgu jest jednak niewielki, gdy praca wydłużona jest z 25 do 35 godzin tygodniowo. Gwałtownie spada powyżej 40 godzin - dodał.  

 

BBC

ptw/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie