Oprogramowanie do manipulowania spalinami, które wykorzystał Volkswagen, stworzyło... Audi

Biznes
Oprogramowanie do manipulowania spalinami, które wykorzystał Volkswagen, stworzyło... Audi
Flickr/Open Grid Scheduler/CC BY 2.0
Zdjęcie ilustracyjne

Niemiecki dziennik ekonomiczny "Handelsblatt" poinformował, że to należące do koncernu Volkswagena Audi stworzyło oprogramowanie służące do manipulacji podczas testów emisji spalin. Luksusowa marka niemieckiego koncernu nie zdecydowała się jednak na wykorzystanie go.

Autorzy materiału przekonują, że stworzone przez Audi oprogramowanie powstało już w 1999 roku, ale nie było wykorzystywane przez sześć lat - do 2005 roku, kiedy inżynierowie Volskwagena nie byli w stanie obniżyć emisji tlenków azotu do poziomu wymaganego przez normy. Wtedy sięgnięto po program opracowany przez Audi.

 

Zarówno Audi, jak i Volskwagen, odmówiły komentarza dotyczącego rewelacji niemieckiej gazety.

 

Wybuch afery

 

Volkswagen, największy producent aut w Europie, we wrześniu ubiegłego roku w wyniku dochodzenia prowadzonego przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska przyznał, że manipulował wynikami emisji spalin samochodów z silnikami Diesla.

 

Oprogramowanie mające na celu zafałszowanie wyników emisji spalin zainstalowano w 11 milionach aut produkcji Volskwagena oraz należących do koncernu marek Audi, Porsche, Skoda i Seat. System, znany pod angielską nazwą "defeat device", w trakcie normalnej eksploatacji wyłączał system neutralizowania tlenków azotu. Włączał go dopiero po rozpoznaniu, że silnik jest testowany.

 

Handelsblatt, Reuters

 

pr/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie