Ograniczenia lotów dla małego lotnictwa na szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży

Polska
Ograniczenia lotów dla małego lotnictwa na szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży
www.pansa.pl

W lipcu będą wprowadzone strefy zakazu lotów w związku ze szczytem NATO i ŚDM - poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W praktyce ograniczenia nie będą dotyczyć lotów rejsowych i państwowych, ale tzw. lotnictwa ogólnego, np. małych samolotów.

Z wnioskiem o wprowadzenie ograniczeń w przestrzeni powietrznej w rejonie Warszawy i Krakowa do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) zwróciło się Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych - poinformował w środę rzecznik DORSZ ppłk Piotr Walatek.

 

Ograniczenia będą dotyczyć przestrzeni w promieniu 100 kilometrów wokół Krakowa i Warszawy. Rejsowe samoloty pasażerskie mogą nieznacznie zmieniać kurs, tak by nie przelatywać nad centrum miast czy bezpośrednio nad terenem, gdzie będą odbywały się Światowe Dni Młodzieży.

 

- Ograniczenia będą miały znaczenie dla prywatnych właścicieli samolotów, aeroklubów i mniejszych lotnisk, gdzie nie ma ruchu pasażerskiego. To nie będzie miało wpływu na pasażerski ruch lotniczy - powiedział ppłk Walatek. Odpowiedni dokument - suplement do zbioru informacji lotniczej (AIP Polska) - PAŻP ma wydać w najbliższych dniach.

 

Dwie strefy ograniczeń

 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że ograniczenia będą obowiązywały od północy z 6 na 7 lipca, do północy z 10 na 11 lipca oraz od północy z 24 na 25 lipca, do północy z 1 na 2 sierpnia. W Warszawie będą dwie strefy ograniczeń lotów - o promieniu 100 km (do lotów w tym obszarze niezbędna będzie specjalna zgoda wojska) oraz 3 km i wysokości 2 tys. stóp od Stadionu Narodowego (obszar będzie dostępny tylko dla lotnictwa specjalnego np. Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i policji).

 

Licencje pilota turystycznego lub uprawnienia do lotów na paralotniach ma w Polsce w sumie kilka tysięcy osób.

 

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. Z kolei szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca na Stadionie Narodowym; przywódcy delegacji spotkają się też w Pałacu Prezydenckim.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie