Ekwador: 1700 osób zaginionych po trzęsieniu ziemi

Świat
Ekwador: 1700 osób zaginionych po trzęsieniu ziemi
PAP/EPA/Jose Jacome

Po czterech dniach, jakie upłynęły od sobotniego trzęsienia ziemi w Ekwadorze, wciąż ponad 1700 osób uważa się za zaginione - poinformowały we wtorek władze. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 480 a rannych do 2560.

Coraz częściej rozlegają się głosy zarzucające władzom złą organizację i zbytnią opieszałość w akcji poszukiwania ofiar kataklizmu mimo, że prowadzona jest bez przerwy przez całą dobę.

 

Na ekwadorskim wybrzeżu Pacyfiku, gdzie znajdowało się epicentrum wstrząsów o sile 7,8 st., w akcji poszukiwania ofiar, które mogą znajdować się pod gruzami zawalonych budynków, uczestniczą ratownicy z Wenezueli, Kolumbii, Meksyku, Chile i Hiszpanii.


W popularnej wśród turystów nadmorskiej miejscowości Manta ratownicy we wtorek rano wydobyli z ruin centrum handlowego żywą kobietę. - Czekaliśmy bardzo długo na ratowników. Wiele osób straciło życie - powiedział jeden z mieszkańców Pedro Merro. Wraz upływem czasu wzrasta zagrożenie epidemiologiczne bowiem pod gruzami zniszczonych budynków jest jeszcze wiele ciał ofiar katastrofy.


"To cmentarz"


W liczącym 60 tys. mieszkańców mieście Pedernales, położonym niedaleko epicentrum wstrząsów, ratownicy przeszukują zniszczony stadion piłkarski. - To cmentarz - powiedziała jedna z kobiet, która przyszła poszukiwać bliskich. W mieście zawaliło się 30 hoteli w których zginęły 154 osoby.


Władze oceniają, że w całym kraju zawaliło się ponad 800 budynków.


Prezydent Ekwadoru Rafael Correa oszacował we wtorek, że koszty odbudowy kraju sięgną 3 mld dolarów, czyli ok. 3 proc. ekwadorskiego PBK. Kraj może mieć trudności ze znalezieniem funduszy na odbudowę, ponieważ jego gospodarka oraz dochody budżetowe w dużej mierze uzależnione są od eksportu ropy, a jej ceny na światowych rynkach spadają.


Sobotnie trzęsienie ziemi miało siłę 7,8 w skali Richtera. Rząd w Quito określa ten kataklizm jako najsilniejsze trzęsienie ziemi w kraju od 1979 roku, kiedy to 600 osób zginęło, a ok. 200 tys. odniosło obrażenia.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie