Centrum Pieniądza. Nowy pomysł Narodowego Banku Polskiego

Biznes
Centrum Pieniądza. Nowy pomysł Narodowego Banku Polskiego
NBP

Skąd się wzięły pieniądze, jak powstają, czy sztabka złota jest ciężka - odpowiedzi na te pytania udzieli Centrum Pieniądza, nowa placówka NBP, która zostanie otwarta za kilka tygodni. Centrum pokaże zwiedzającym dzieje pieniądza od starożytności po współczesność oraz jego rolę na tle historii Polski. Z tej okazji NBP wyemitował pamiątkową srebrną monetę o nominale 10 zł.

Centrum Pieniądza ma charakter multimedialnego muzeum edukacyjnego. Licząca ponad 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni i podzielona na 16 modułów tematycznych multimedialna ekspozycja opowiada historię pieniądza, wyjaśnia rolę banków centralnych i znaczenie procesów ekonomicznych oraz zasady inwestowania.


Pieniądze zostaną pokazane od „Antyku i Średniowiecza”, aż po „Pieniądz w sztuce”. Oprócz wątków typowo historycznych prezentowana będzie także wiedza o giełdach i rynkach finansowych, uniach walutowych i gospodarczych, a także tajemnice tworzenia i produkcji pieniądza.

 

Wirtualny bankier i drzwi do skarbca


- W intrygującej oprawie scenograficznej zgromadzono kilka tysięcy unikalnych eksponatów i numizmatów oraz ponad 250 najnowocześniejszych urządzeń multimedialnych stanowiących interaktywną platformę, dzięki której zwiedzający będą mogli wziąć udział w strategicznych grach ekonomicznych albo obejrzeć tematyczne animacje i filmy - zachęca Piotr C. Śliwowski, dyrektor Centrum Pieniądza.


- Goście będą mogli również zapoznać się z jedną z większych w kraju kolekcji polskich monet, porozmawiać z wirtualnym bankierem, podnieść w skarbcu sztabę złota czy zbadać w laboratorium autentyczność własnych pieniędzy – dodaje.


Ekspozycja zostanie otwarta dla publiczności w Noc Muzeów z 14 na 15 maja.


Pomysłodawcą na początku swej kadencji był prezes NBP Sławomir S. Skrzypek, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Pierwotny pomysł dotyczył utworzenia jedynie niewielkiego Muzeum Pieniądza. Później jednak, w wyniku dyskusji ekspertów zdecydowano, że w NBP powinna powstać nowoczesna i kompleksowa placówka edukacyjno–ekspozycyjna o znacznie szerszej, niż jedynie muzealna, formule.

 

12 słów na monecie

 

Głównym elementem rewersu monety są elementy o charakterze symbolicznym: „drzewo wiedzy” - charakterystyczny punkt ekspozycji Centrum oraz okrążająca tarcza zegara historii z umieszczoną w tle wstęgą gablot.


Awers wskazuje pojęcia kluczowe dla opowieści o świecie pieniądza. Zapisane na monecie słowam to: bezpieczeństwo, przyszłość, stabilność, wartość, historia, państwo, kultura, wiedza, pieniądz, rozwój, rynek i bank.


Przygotowano 40 tys. sztuk w cenie 110 zł.

 

polsatnews.pl

 

ptw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie