Były asystent Beaty Szydło zastąpi prezesa lotniska w Krakowie

Biznes
Były asystent Beaty Szydło zastąpi prezesa lotniska w Krakowie
Alquiler de Coches/Flickr.com

Rada nadzorcza Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice (Kraków Airport) przyjęła w środę rezygnację Jana Pamuły z funkcji prezesa zarządu spółki. Jako powód podano opóźnienia w realizacji procesu rozbudowy lotniska. Jego następcą został Radosław Włoszek, w przeszłości asystent Beaty Szydło. Włoszek nie ma doświadczenia w zarządzaniu portami, z wykształcenia jest historykiem.

Rada nadzorcza portu lotniczego jednogłośnie powierzyła obowiązki prezesa Radosławowi Włoszkowi, dotychczasowemu członkowi zarządu spółki.

 

Według przekazanej informacji przez rzeczniczkę lotniska, podczas środowego posiedzenia członkowie rady nadzorczej zapoznali się z informacją na temat szczegółowego audytu, obejmującego prawno-inwestycyjne aspekty działania firmy. "Dotychczasowa praktyka zarządzania kluczowymi dla spółki projektami inwestycyjnymi nie gwarantowała optymalnego przygotowania lotniska do obsługi zwiększonego ruchu pasażerskiego, w szczególności w perspektywie zbliżających się Światowych Dni Młodzieży" - zaznaczono w komunikacie.

 

"Po rozpoczęciu prac Rady w nowym składzie, musieliśmy w pierwszej kolejności zdiagnozować przyczynę opóźnień w realizacji procesu rozbudowy lotniska (…). Jako cel dla obecnego zarządu spółki stawiamy podjęcie pilnych działań zaradczych" - zaznaczyła cytowana w komunikacie Iwona Kornaś-Pierzak, członek rady nadzorczej spółki.

 

Dobrze zna się z premier

 

Nowy prezes lotniska praktycznie nie ma doświadczenia w zarządzaniu portem, zwłaszcza tej wielkości. Członkiem rady nadzorczej lotniska został ponad miesiąc temu. Z wykształcenia Włoszek jest historykiem, był asystentem Beaty Szydło, zanim została premierem.

 

Początkowo spodziewano się, że Włoszek przejmie pozycję po Pamule po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży. Do zmiany doszło jednak znacznie szybciej, choć o pozostawienie byłego prezesa na stanowisku apelował także kardynał Stanisław Dziwisz.

 

Ponad 4 miliony pasażerów

 

Pamuły, który szefował krakowskiemu lotnisku od 8 lat, nie obroniła ani opinia kardynała Dziwisza, ani świetne wyniki portu. Kraków Airport jest największym regionalnym portem lotniczym w Polsce. W tym roku będzie realizował 87 połączeń - 77 regularnych i 10 czarterowych - realizowanych przez 21 przewoźników: 15 tradycyjnych i sześciu niskokosztowych. W zeszłym roku lotnisko obsłużyło rekordową liczbę ponad 4 mln 221 tys. podróżnych, czyli o 11 proc. więcej, niż rok wcześniej.

 

Latem, po zakończeniu prac związanych z drugim etapem rozbudowy terminala pasażerskiego, przepustowość krakowskiego lotniska zwiększy się do 8,5 milionów pasażerów rocznie.

 

polsatnews.pl, PAP

pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!