15 proc. Polaków jeździ rekreacyjnie na rowerze. Codziennie co piąty z nich

Polska
15 proc. Polaków jeździ rekreacyjnie na rowerze. Codziennie co piąty z nich
Flickr/Nelson L/CC BY 2.0

Cyklistów najwięcej jest w grupie wiekowej 45-64 lat oraz wśród kobiet. Większość posiada własny rower - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

Jazda na rowerze jest drugim najpopularniejszym sportem uprawianym amatorsko przez Polaków. Na pierwszym miejscu jest bieganie (20 proc.), a dalej piłka nożna (11 proc.) i pływanie (10 proc.).

 

Największa grupa badanych użytkuje rowery w okresie wiosenno-letnim, rzadziej też rowerzyści korzystają z rowerów podczas brzydkiej pogody. Jedna trzecia rowerzystów korzysta z jednośladów tylko wtedy, gdy jest ładna pogoda. Co szósty jeździ cały rok. 

 

rowery 


Co piąty rowerzysta jeździ codziennie, 40 proc kilka razy w tygodniu, jedna czwarta to rowerzyści „weekendowi”, którzy pedałują kilka razy w miesiącu. 


Co piąty na rowerze miejskim


Polscy rowerzyści posiadają w zdecydowanej większości własny rower. 19 proc. z nich przyznaje, że korzysta z sieci rowerów miejskich. Robią to głównie dla wygody i uniknięcia korków.


- Rowery miejskie na dobre zagościły w polskich miastach i są bardzo chętnie wykorzystywane, zwłaszcza przez osoby młode, ceniące sobie wygodę oraz możliwość uniknięcia korków. Jak wynika z naszego badania rowery miejskie są też przydatne turystycznie. 16 proc. osób korzystających z rowerów miejskich przyznaje, że ten rodzaj przemieszczania się wybiera podczas pobytu w innym mieście – opisuje Natalia Jońca z ARC Rynek i Opinia.

 

Badanie zostało zrealizowane wśród osób w wieku powyżej 15 lat, które przynajmniej raz na dwa lata jeżdżą na rowerze, próba N=783.

 

polsatnews.pl, infografika: ARC Rynek i Opinia

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie