142 mln zł unijnego wsparcia dla innowacyjnych projektów. Kolejne 320 mln zł do wzięcia

Biznes
142 mln zł unijnego wsparcia dla innowacyjnych projektów. Kolejne 320 mln zł do wzięcia
Flickr/PopTech/CC BY-SA 2.0

Z programu "Polska Wschodnia" sumą 142 mln zł dofinansowane zostały 33 przedsięwzięcia. Pieniądze trafią do firm m.in. z branży meblarskiej, motoryzacyjnej, lotniczej i medycznej. Od dziś natomiast konsorcja mikro, małych i średnich firm mogą ubiegać się o kolejne 320 mln zł z tego samego programu.

- Duże zainteresowanie pierwszym naborem konkursu świadczy o tym, że firmy chcą wprowadzać na rynek innowacyjne produkty i usługi. Wysoka jakość zgłoszonych projektów wpłynęła na naszą decyzję o zwiększeniu puli konkursu do 142 mln zł. Początkowo planowaliśmy przeznaczyć na niego 80 mln zł - powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

 

Zwycięskie projekty zgłosili m.in. przedsiębiorcy z branży fotowoltaicznej, maszynowej, budowlanej, meblarskiej, motoryzacyjnej i lotniczej, medycznej, opakowań, tworzyw sztucznych oraz recyklingu.  - Dotację z programu Polska Wschodnia będą mogli przeznaczyć na realizację poszczególnych etapów procesu inwestycyjnego, którego finałem będzie wprowadzenie na rynek nowego produktu - dodał wiceminister.

 

Konkurs na kolejne 125 mln zł z tej samej puli ma być ogłoszony w maju.

 

Od dziś konkurs o 320 mln zł dla konsorcjów małych i średnich firm

 

W ramach tego konkursu unijnym dofinansowaniem zostaną objęte projekty "polegające na stworzeniu sieciowych i innowacyjnych produktów, które powstaną poprzez połączenie jedną spójną koncepcją, rozproszonych atrakcji, miejsc czy obiektów".

 

- Chcemy zachęcić przedsiębiorców do wykorzystania potencjału i walorów makroregionu jako podstawy rozwoju biznesu. Dzięki projektom wzrośnie innowacyjność i konkurencyjność firm oraz atrakcyjność Polski Wschodniej. Powstaną również nowe miejsca pracy - stwierdził wiceminister Adam Hamryszczak.

 

Szczegółowe informacje zainteresowani przedsiębiorcy mogą znaleźć tutaj.

 

Program "Polska Wschodnia" jest skierowany do pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Budżet całego programu, w wysokości 2 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jest przeznaczony na rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości oraz na ważne z punktu widzenia spójności i dostępności terytorialnej makroregionu inwestycje w komunikację miejską, drogi i kolej.

 

polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie