Waszczykowski zapowiada polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe

Polska
Waszczykowski zapowiada polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe
PAP/Paweł Supernak

- Za półtora miesiąca odbędą się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe - poinformował minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski po rozmowach z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Szef dyplomacji podkreślił na konferencji prasowej, że stosunki polsko-niemieckie są na bardzo dobrym poziomie i będą kontynuowane za półtora miesiąca, kiedy dojdzie do spotkania w formule konsultacji międzyrządowych.

 

Rozmowy bilateralne

 

Waszczykowski zaznaczył, że wtorkowe rozmowy dotyczyły relacji bilateralnych, w tym sytuacji Niemców mieszkających w Polsce i Polaków mieszkających w Niemczech. - Przedstawiliśmy propozycje rozwiązań na najbliższe miesiące. W najbliższych miesiącach będziemy tę sprawę dalej omawiać - powiedział.

 

Minister dodał, że rozmowy dotyczyły również szczytu NATO w Warszawie, a także kwestii migrantów i uchodźców. - Wiemy, że należy je rozwiązać tam, gdzie się rodzą, pomagać tym ludziom tam, gdzie powstają konflikty - powiedział. Z kolei szef niemieckiego MSZ podkreśłił, że "szczyt NATO w Warszawie będzie sukcesem dla Warszawy, dla Polski".

 

Rozmowa obu szefów dyplomacji dotyczyła również Ukrainy. - Obydwaj (z zadowoleniem) powitaliśmy fakt, że kryzys rządowy na Ukrainie został zakończony poprzez wybór nowego premiera, powstanie nowego rządu i drugi powód (...) - prezydent Poroszenko zapowiedział, że będzie też wymiana jeśli chodzi o panią Sawczenko - powiedział Steinmeier.

 

"Trzeba kontynuować dzieło pojednania"

 

Na konferencji po spotkaniu z ministrem Waszczykowskim, szef niemieckiego MSZ powiedział, że "to dzień szczególny, ponieważ 73 lata temu, 19 kwietnia 1943 roku rozpoczęło się bohaterskie, straceńczo odważne powstanie w getcie warszawskim, po tym jak naziści deportowali i skazali na śmierć setki tysięcy osób".

 

- Jest to dzień, w którym jesteśmy szczególnie świadomi naszej odpowiedzialności wobec pojednania, które rozpoczęli nasi ojcowie w ciągu ostatnich dekad po wojnie, żebyśmy kontynuowali ich dzieło. To przypomina nam, jak ważne jest, by te mosty, które już zostały zbudowane między Polską, a Niemcami, utrzymać - podkreślił niemiecki polityk.

 

Jak dodał, polsko-niemieckie pojednanie, sąsiedztwo i przyjaźń powinny być realizowane nie tylko w sferze politycznej. - Musimy zadbać o to, żeby ludzie się do siebie zbliżyli. Dlatego bardzo się ucieszyłem, że dzisiaj rano jeszcze raz podkreśliliśmy, że obydwaj chcemy zatroszczyć się o to, żeby młode pokolenie w przyszłości poprzez różne projekty, wymiany, mogło się spotkać - mówił szef niemieckiego MSZ.

 

"W kwestii Trójkąta Weimarskiego panuje zgodność"

 

Ministrowie podczas wtorkowej konferencji byli pytani o przyszłość Trójkąta Weimarskiego - forum współpracy Polski, Niemiec i Francji - które w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia.

 

Steinmeier stwierdził, że Berlin jest za aktywnym Trójkątem Weimarskim. Waszczykowski podkreślił, że "na temat Trójkąta Weimarskiego panuje zgodność".

 

- Jedyna rozbieżność polega na tym, że my Polacy chcielibyśmy, aby on działał częściej, aby był płaszczyzną nie tylko spotkań okresowych co rok czy co kilka lat, ale, żeby był rzeczywiście płaszczyzną konsultacji, a nawet wypracowania wspólnej strategii, wspólnej polityki przed ważnymi wydarzeniami - powiedział szef polskiej dyplomacji.

 

Według niego, spotkanie w ramach Trójkąta Weimarskiego mogłoby odbyć się np. latem tego roku przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie, czy w związku z realizacją procesu mińskiego i decyzjami ws. sankcji wobec Rosji. - My Polacy jesteśmy ambitnymi politykami i chcielibyśmy, aby ten Trójkąt był intensywniej używany - dodał Waszczykowski.

 

Steinmeier podkreślił, że Niemcy są zainteresowani "aktywnym Trójkątem Weimarskim", dlatego wystosowali zaproszenie do Weimaru. - Jestem pewien, że nie będzie to tylko okazja do świętowania, ale również okazja do wymiany między tymi trzema państwami, które się spotykają - powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

 

Formuła Trójkąta Weimarskiego została zainicjowana 28 sierpnia 1991 r. w Weimarze przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Polski - Krzysztofa Skubiszewskiego, Francji - Rolanda Dumasa i Niemiec - Hansa-Dietricha Genschera jako forum trójstronnych konsultacji politycznych. Ogłosili oni w Weimarze "Wspólne oświadczenie o przyszłości Europy", w którym uznali, że trzy kraje ponoszą szczególną odpowiedzialność za jedność i rozwój Europy. Pierwotnym celem Trójkąta było wsparcie integracji Polski ze strukturami europejskimi.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie