Schetyna: prezydent wywiesił białą flagę i poddał się

Polska
Schetyna: prezydent wywiesił białą flagę i poddał się
Polsat News

- Wybór sędziego TK Zbigniewa Jędrzejewskiego został dokonany w drodze przestępstwa, popełnionego na sali sejmowej. Przewodniczący Neumann zgłosił tę sprawę w prokuraturze i będziemy egzekwować od niej działania wyjaśniające cały ten dzień i historię "czarnego czwartku" w polskim parlamencie - powiedział we wtorek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

- Głosowanie na dwie ręce widziała cała Polska. Zastanawiająca jest też frekwencja, która nie zgadza się z liczbą oddanych głosów w kolejnych głosowaniach i chodzi tutaj o posłów PiS - stwierdził podczas konferencji prasowej Schetyna.

 

Zapewnił, że jego ugrupowanie konsekwentnie będzie stało na stanowisku, że "prokuratura musi się zająć całym tym wydarzeniem, a marszałek Sejmu musi udostępnić nagrania wideo z całego tego dnia".

 

"Duda potwierdził swoją podległość prezesowi"

 

- To nie była próba fałszerstwa, ale przestępstwo. Dlatego prezydent Duda nie powinien przyjmować ślubowania od takiego kandydata - powiedział lider PO.

 

- Prezydent Duda wywiesza dziś białą flagę i oddaje niezależność instytucji prezydenta RP, potwierdzając tym samym swoją podległość prezesowi PiS. Mówię to z przykrością - podsumował.

 

Prof. Jędrzejewski ma zastąpić w Trybunale Konstytucyjnym sędziego Mirosława Granata, którego kadencja kończy się 27 kwietnia. We wtorek rano szef biura prasowego KPRP Marek Magierowski potwierdził, że najprawdopodobniej tuż po zakończeniu kadencji, czyli 28 kwietnia, prezydent Duda odbierze od Jędrzejewskiego przysięgę.

 

W czwartkowym głosowaniu w sprawie wyboru prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego TK doszło jednak do istotnego incydentu. Była posłanka klubu Kukiz’15 Małgorzata Zwiercan zagłosowała za Kornela Morawieckiego, którego nie było wówczas na sali.

 

Zdaniem posłów Platformy przypadków głosowania za nieobecnego na sali posiedzeń kolegę mogło być znacznie więcej i wiele z nich dotyczyć może posłów Prawa i Sprawiedliwości.

 

Polsat News

po/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie