Polska wśród najzimniejszych krajów na świecie

Polska
Polska wśród najzimniejszych krajów na świecie
Pixabay/Unsplash/CC BY 2.0

Klimatolodzy porównali średnie roczne temperatury w 288 państwach i terytoriach zależnych. Polska znalazła się na 238. miejscu tego zestawienia, w którym im dalej od pierwszego miejsca tym zimniej.

Aby porównać polski klimat do tego panującego w innych regionach świata specjaliści z serwisu TwojaPogoda.pl wzięli pod uwagę jeden z głównych parametrów, na podstawie których klimatolodzy wyznaczają strefy klimatyczne.

 

Jest nim średnia roczna temperatura. Wynosi ona na przeważającym obszarze kraju 8 stopni.


Wahania temperatur o ponad 50 stopni


Dlaczego w Polsce jest tak zimno? Ponieważ znajdujemy się pod wpływem klimatu umiarkowanego.

 

Charakteryzuje się on dość sporymi wahaniami temperatury w ujęciu rocznym. To oznacza, że mamy zarówno mroźne i śnieżne zimy, jak i gorące i burzowe lata.


Między zimowymi mrozami a letnimi upałami temperatura może się wahać nawet o ponad 50 stopni.

 

Skoro większość z nas uważa, że poniżej 15 stopni jest chłodno, to z tych około 50 stopni aż 35 stopni to temperatury zupełnie nam nie odpowiadające.


Na tak duże skrajności temperatury wpływa kontynentalizm naszego klimatu. Gdyby Polska położona była dalej na zachód Europy, wahania temperatury byłyby mniejsze, a wpływ Atlantyku większy, przez co zimy byłyby łagodniejsze, a lata gorętsze.


W Polsce jest coraz cieplej


Na tle ostatnich 20-30 lat klimat w Polsce ocieplił się. Nie sposób porównać dzisiejszych okresów zimowych i letnich do tych, które przychodziło znosić np. w latach 70. ubiegłego wieku.

 

 

Porównanie średniej rocznej temperatury w Polsce do innych krajów. Dane: Tyndall Centre.


Najcieplej na Czarnym Lądzie


Europa jest drugim najzimniejszym kontynentem na świecie, zaraz za Antarktydą. O wiele cieplej jest w Azji i Ameryce Północnej, a jeszcze goręcej w Australii, Ameryce Południowej i Afryce. Państwa na tym ostatnim kontynencie przodują na liście tych najcieplejszych.


Wśród nich są Mali, Mauretania, Burkina Faso i Niger. Średnia roczna temperatura sięga tam aż 28 stopni i jest o 20 stopni wyższa niż w Polsce.

 

Najzimniejszymi krajami są Rosja i Kanada. Jeśli więc polski klimat komuś nie odpowiada, to powinien poważnie zastanowić się nad przeprowadzką. TwojaPogoda.pl informuje, że z roku na rok przybywa tzw. klimatycznych emigrantów.

 

Pogoda na 20 kwietnia

 

Jak informuje IMGW, od Irlandii po Europę środkową nadal rozciągać się będzie wyż z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtować będą niże. Północno-wschodnia część Polski będzie na skraju niżu, którego ośrodek znad Finlandii przemieści się nad północno-zachodnią część Rosji. Pozostała część kraju znajdzie się pod wpływem klina wyżu znad Wysp Brytyjskich. Nadal z północnego zachodu będzie napływać chłodne, arktyczne powietrze.


twojapogoda.pl, polsatnews.pl

grz/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze