Marzec był rekordowo ciepły

Świat
Marzec był rekordowo ciepły
Flickr/gr33n3gg/CC BY 2.0

Ostatni marzec był najcieplejszy w historii, od kiedy w 1880 roku zaczęto prowadzić statystyki, a także był jedenastym z rzędu miesiącem rekordowym pod tym względem - podała we wtorek Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA).

Średnia światowa temperatura na powierzchni ziemi w marcu "była najwyższa dla miesiąca marca w annałach statystycznych temperatur na świecie" - głosi raport NOAA. Tego rodzaju statystyki są prowadzone od 137 lat.

 

Temperatura ta wyniosła 12,7 stopnia Celsjusza. Poprzedni rekord marca 2015 roku został pobity o 0,32 stopnia C.

 

Proces przyspieszania ocieplania się ziemskiej atmosfery

 

AFP pisze, że kolejne notowane rekordy temperatur obrazują trwający proces przyspieszenia ocieplania się ziemskiej atmosfery. Większość klimatologów łączy to zjawisko z kumulacją gazów cieplarnianych pochodzących ze spalania surowców kopalnych, np. węgla kamiennego.

 

Od 1997 roku aż 16 z 18 lat, które nastąpiły potem, było najcieplejszych w historii pomiarów.

 

Jeśli chodzi o miniony marzec, najwyższe rekordy temperatur padły w Brazylii, Afryce Środkowej i Wschodniej, na znacznych terenach Azji Południowo-Wschodniej oraz na północnych i wschodnich terytoriach Australii.

 

W regionie Arktyki ostatni marzec był drugim z rzędu marcem najcieplejszym w historii; temperatura tam była wyższa o 3,34 stopnia C od marcowej średniej z lat 1981-2010. Także temperatura powierzchni oceanów była najwyższa dla marca od 1880 roku.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie