Jackiewicz: prawie 60 mln zł oszczędności rocznie w spółkach Skarbu Państwa

Polska
Jackiewicz: prawie 60 mln zł oszczędności rocznie w spółkach Skarbu Państwa
PAP/Tomasz Gzell

Dzięki nowym regulacjom dot. wynagrodzeń władz spółek SP zaoszczędzą one blisko 60 mln zł w skali roku - podał minister skarbu Dawid Jackiewicz. Dodał, że oszczędności w spółkach SP i komunalnych mogą sięgnąć nawet 100 mln zł rocznie, jeśli przepisy będą stosowane "bardziej konserwatywnie".

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami.

 

- Dzięki wprowadzonym przez nas regulacjom spółki Skarbu Państwa zaoszczędzą blisko 60 mln zł w skali roku i jeśli przepisy, które proponujemy, będą stosowane bardziej konserwatywnie, to oszczędności mogą sięgnąć nawet 100 mln zł w skali roku w spółkach Skarbu Państwa, a także spółkach komunalnych - powiedział Jackiewicz na konferencji po posiedzeniu rządu.

 

Dodał, że kolejną zasadą przyjętą u podstaw pracy nad projektem jest "chęć motywacyjnego potraktowania zarobków". - Dotychczas mieliśmy sytuację, w której ustanawiano wynagrodzenie i dawano premie członkom zarządów i prezesom w oderwaniu od rzeczywistej sytuacji finansowej danego podmiotu - wskazał. - Dzisiaj zarobki w danych spółkach będą uzależnione od rzeczywistego nakładu pracy, będą rozliczane w oparciu o wcześniej wyznaczone cele i dopiero wówczas będą wypłacane wynagrodzenia w postaci premii - tłumaczył minister.

 

'Wszystkie informacje będą publicznie dostępne"

 

- Kolejną zasadą jest jawność. Wszystkie reguły, o których dzisiaj mówimy, będą publicznie dostępne, wszystkie informacje będą publicznie dostępne i każdy obywatel będzie miał prawo sprawdzić jak kształtowane jest wynagrodzenie danego członka zarządu czy też prezesa spółki Skarbu Państwa. Nie będzie można zasłaniać się tajemnicą handlową lub jakimikolwiek innymi względami przed ujawnianiem informacji o tym, jak wysokie jest wynagrodzenie prezesa czy też członka zarządu danej spółki - dodał.

 

Jak podkreślił, chodzi o "chęć zakończenia z patologią, którą nazwaliśmy złotymi spadochronami". - Od momentu wprowadzenia tych regulacji niemożliwe będzie już pobieranie wielomilionowych odpraw - zapowiedział szef resortu skarbu. - Nigdy więcej nie będzie miała miejsca sytuacja, w której prezesi po przepracowaniu kilku miesięcy w spółce będą mieli prawo liczyć na wielomilionowe odprawy - dodał.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze