Ćwiczenia antyterrorystyczne w Warszawie. "Możemy czuć się bezpiecznie"

Polska
Ćwiczenia antyterrorystyczne w Warszawie. "Możemy czuć się bezpiecznie"
PAP/Jakub Kamiński

- Polscy antyterroryści są świetnie przygotowani do wykonywania swoich zadań. Są sprawni, dobrze wyszkoleni, dysponują odpowiednim sprzętem - powiedział we wtorek szef MSWiA Mariusz Błaszczak po pokazie umiejętności policyjnych antyterrorystów. Wyraził przekonanie, że służby odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa podczas ŚDM i szczytu NATO wywiążą się ze swoich zadań.

Ćwiczenia odbyły się w Warszawie i zaczęły się od akcji na dachu jednego z budynków. Policjanci zostali zabrani z niego przez śmigłowiec Mi-8. Widzowie zobaczyli również budynek, w którym ukrywają się przestępcy i efektowny pościg, w którym główną rolę odegrał policyjny pies.

 

Służby gotowe na szczyt NATO i ŚDM

 

Minister podkreślił, że lipcowy szczyt NATO w Warszawie i Światowe Dni Młodzieży "skalą przerastają wszystkie inne wydarzenia" odbywające się w ostatnich latach w Polsce. - Gratuluję tak dobrego przygotowania - dodał, zwracając się do policjantek i policjantów z Biura Operacji Antyterrorystycznych biorących udział w ćwiczeniach.

 

Przypomniał też o tych antyterrorystach, którzy zginęli na służbie, m.in. podczas akcji w Magdalence w marcu 2003 r. Zginęło wówczas dwóch antyterrorystów, a siedemnastu zostało rannych.

 

- Wiem, że ta służba jest służbą, która czasem kończy się tragicznie. Słowa przysięgi, którą składa każdy policjant - o tym, że będzie strzegł bezpieczeństwa państwa i obywateli nawet z narażeniem zdrowia i życia, w przypadków antyterrorystów mają bardzo ważne znaczenie - dodał Błaszczak.

 

"Pielgrzymi mogą czyć się bezpieczni"

 

Szef MSWiA pytany był m.in. o budzącą nadal dyskusje lokalizację mszy św. kończącej ŚDM. Ma ona odbyć się w Brzegach. Błaszczak ponownie podkreślił, że o lokalizacji uroczystości decyduje organizator, czyli Kuria Krakowska. - Naszym obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa pielgrzymom i my z tego obowiązku się wywiążemy - zadeklarował.

 

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. W Campusie Misericordiae utworzonym w Brzegach k. Wieliczki planowane jest 30 lipca modlitewne czuwanie młodzieży z udziałem papieża, a w niedzielę 31 lipca msza św. kończąca ŚDM.

 

Według strony kościelnej ta lokalizacja ze względu na liczbę pielgrzymów jest najlepsza. W połowie marca zastrzeżenia do tego terenu zgłosiło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

 

Z kolei szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca na Stadionie Narodowym; szefowie delegacji spotkają się też w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski.

 

PAP, fot. PAP/Jakub Kamiński

mr/pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze