60 proc. Polaków ocenia, że wypełnienie PIT jest łatwe. Jednak prawie połowa zleca to komuś innemu

Biznes
60 proc. Polaków ocenia, że wypełnienie PIT jest łatwe. Jednak prawie połowa zleca to komuś innemu
Polsat News

39 proc. Polaków przygotowuje deklaracje PIT samodzielnie, 13 proc. robi to z częściową pomocą, a 48 proc. zleca komuś innemu. Prawie trzy czwarte z tych, którzy rozliczają się samodzielnie, korzysta z programów komputerowych - wynika z raportu firmy doradczej KPMG.

Ci podatnicy, którzy potrzebują pomocy lub zlecają wypełnienie PIT, najczęściej korzystają ze wsparcia osoby z rodziny (34 proc.), znajomego (32 proc.) lub księgowego (32 proc.). Tylko dla 6 proc. pomocny jest urzędnik skarbowy.


Co dziesiąty podatnik wysyła zeznanie pocztą. Prawie połowa (45 proc) składa je przez internet, podobny odsetek zanosi je bezpośrednio do urzędu skarbowego. Trzy czwarte deklaruje że przekaże 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego.


Pół godziny na PIT


Dla większości podatników wypełnienie formularza PIT nie jest czasochłonnym zajęciem. Aż 68 proc. osób rozliczających się z urzędem skarbowym samodzielnie lub z częściową pomocą innych deklaruje, że na rozliczenie przeznacza najwyżej 30 minut. Prawie co piątemu z nich zajmuje to więcej niż 30 minut ale mniej niż godzinę. 8 proc. osób twierdzi, że na wypełnienie formularza potrzebuje mniej niż 2 godzin. Jedynie co dwudziesty potrzebuje więcej niż dwie godziny.

 

PIT czas

Na co narzekają podatnicy


Wśród trudności przy rozliczaniu się z urzędem skarbowym pytani Polacy najczęściej skarżyli się na brak wiedzy na temat dostępnych ulg podatkowych (35 proc.), jedna czwarta narzeka na długie kolejki w urzędzie skarbowym, podobny odsetek na brak pewności, że deklaracja składana przez internet została poprawnie wysłana, co piaty ma problemy przy rozliczaniu przychodów z więcej niż jednego źródła.

 

Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadu telefonicznego CATI na reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych osób. Na pytania odpowiadały osoby mające obowiązek rozliczania się z urzędem skarbowym za rok 2015. Do grupy badanych nie weszły osoby, za które zeznanie podatkowe przygotowuje i składa ZUS bądź pracodawca.

 

polsatnews.pl, infografika: KPMG

 

ptw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie