Szwedzki minister zdymisjonowany za kontakty z terrorystami

Świat
Szwedzki minister zdymisjonowany za kontakty z terrorystami
Facebook.com/Mehmet Kaplan

Premier Szwecji zdymisjonował w poniedziałek ministra budownictwa mieszkaniowego i urbanizacji Mehmeta Kaplana (Partia Zielonych) w związku z ujawnieniem przez media, że spotkał się on z przedstawicielem tureckiej terrorystycznej organizacji Szare Wilki.

Przy innej okazji urodzony w Turcji Kaplan, który jest praktykującym muzułmaninem, przyrównał politykę Izraela wobec Palestyny do działań nazistowskich Niemiec wobec Żydów w latach 30.

 

- Przyjmuję rezygnację Mehmeta Kaplana - powiedział na specjalnie zwołanej konferencji premier Stefan Loefven. Towarzyszący mu Kaplan tłumaczył, że odrzuca wszelkie formy ekstremizmu. - Zielona ideologia oznacza pokój, różnorodność kulturową oraz globalną solidarność - zapewniał zdymisjonowany polityk Partii Zielonych.

 

Poparcie dla rządu spada

 

Według szwedzkich ekspertów premier Loefven zmusił Kaplana do dymisji, aby ratować już osłabione kryzysem migracyjnym notowania rządu, który od 2014 roku tworzą socjaldemokraci oraz Zieloni.

 

- Premier nie odpowiedział na pytanie, czy przed powołaniem Kaplana na stanowisko została sprawdzona jego przeszłość. Brak takich działań może spowodować dalszą krytykę i dyskusję - stwierdził komentator polityczny telewizji SVT Mats Knutson.

 

Zakres obowiązków Kaplana, który zajmował się także technologiami IT, został rozdzielony pomiędzy innych ministrów.

 

Mehmet Kaplan zanim został ministrem oraz parlamentarzystą z Partii Zielonych przez wiele lat zasiadał we władzach największych organizacji muzułmańskich w Szwecji.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie