Student wyrzucony z samolotu, bo mówił po arabsku

Świat
Student wyrzucony z samolotu, bo mówił po arabsku
Samolot Southwest Airlines, fot. InSapphoWeTrust/Flickr.com

Khairuldeen Makhzoomi, student Uniwersytetu Kalifornijskiego, domaga się od linii lotniczych Southwest przeprosin za uniemożliwienie lotu. 26-latek wywołał zamieszanie na pokładzie samolotu, kiedy tuż przed odlotem zadzwonił do wujka w Bagdadzie, któremu chciał opowiedzieć o swoim spotkaniu z Sekretarzem Generalnym ONZ Ban Ki-moonem.

Makhzoomi, który chciał lecieć z Los Angeles do Oakland, gdzie mieści się jego wydział, feralny telefon wykonał już z samolotu, kiedy maszyna przygotowywała się do kołowania na pas startowy. 26-latek w uroczystej kolacji z Sekretarzem Generalnym ONZ brał udział dzień wcześniej. Postanowił porozmawiać o tym wydarzeniu ze swoim wujkiem, który żyje w Bagdacie.

 

Rozmowa toczyła się w języku arabskim. - Po prostu do niego zadzwoniłem (do wujka - przyp. red.) i powiedziałem mu wszystko, a on poprosił mnie o telefon, kiedy wyląduję w Oakland. Odpowiedziałem: 'insha'Allah insha'Allah (z Bożą wolą - przyp. red.), zadzwonię, kiedy dotrę na miejsce - relacjonował.

 

Student przyznał, że przez całą rozmowę bardzo bacznie przyglądała mu się jedna ze współpasażerek. Nagle kobieta opuściła pokład. Dwie minuty później w samolocie byli już policjanci, którzy poprosili go o opuszczenie maszyny.

 

Makhzoomi został dokładnie przeszukany, a pracownik linii lotniczych pouczył go, że nie powinien mówić po arabsku, ponieważ powinien "wiedzieć, że otoczenie jest bardzo niebezpieczne". 26-latka po chwili przejęli funkcjonariusze FBI, którzy zwolnili go dopiero po przesłuchaniu. Samolot odleciał bez niego.

 

Walczy o swoją godność

 

Linie lotnicze Southwest zwróciły studentowi pieniądze za nieudany przelot. Do Oakland 26-latek ostatecznie dostał się samolotem linii Delta. Jak jednak przyznał, nikt z Southwest za zaistniałą sytuację go nie przeprosił, choć do zdarzenia doszło 6 kwietnia.

 

- My, jako ludzie, Irakijczycy, Amerykanie, Irańczycy, mamy jedną wspólną rzecz - to nasza godność. Jeśli ktoś chce nas z niej odrzeć, powinniśmy walczyć o nią, ale bez agresji, z wiedzą i edukacją. Musimy bronić naszych zasad - powiedział Makhzoomi.

 

Przedstawiciele przewoźnika zamiast przeprosin opublikowali oświadczenie. "Przed Lotem 4620 załoga samolotu podjęła decyzję o sprawdzeniu informacji o potencjalnie niebezpiecznych komentarzach usłyszanych na pokładzie samolotu. Grupa naszych pracowników podjęła decyzję o przyjrzeniu się sytuacji. Według naszej wiedzy lokalni przedstawiciele służb także rozmawiali z pasażerem" - głosi komunikat.

 

Czas się przyzwyczaić

 

26-latek o sprawie poinformował Radę Relacji Amerykańsko-Islamskich. Według organizacji, to kolejny przejaw niepokojącego trendu i narastającej islamofobii w Stanach Zjednoczonych.

 

- Dochodzą do nas kolejne skargi przeciw liniom Southwest i innym. To po prostu "nowa normalność" dla muzułmanów podczas lotów - powiedział Zahra Billoo z Rady.

 

CNN

pr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie