Spotkanie premierów Polski i Danii w Warszawie

Polska
Spotkanie premierów Polski i Danii w Warszawie
PAP/Radek Pietruszka

Rozpoczęło się spotkanie premier Beaty Szydło z szefem duńskiego rządu Larsem Lokke Rasmussenem. W poniedziałek premierzy Polski i Danii mają rozmawiać o bezpieczeństwie energetycznym, kwestiach europejskich i polityce wschodniej. Głównym tematem rozmów ma być kwestia gazociągu Baltic Pipe, dzięki któremu do Polski może popłynąć gaz m.in. ze złóż norweskich.

Szefowie rządów Polski i Danii będą również rozmawiać o bieżących problemach Unii Europejskiej oraz polityce wschodniej i sytuacji na Ukrainie - zapowiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

 

Według Bochenka w sprawie dywersyfikacji źródeł dostaw gazu łączą Polskę i Danią wspólne interesy. - Na pewno poruszona zostanie sprawa odnowy projektu Baltic Pipe - podkreślił rzecznik rządu.

 

Jak zaznaczył, rozmowy z Duńczykami wpisują się w działania polskiego rządu dotyczące nowego korytarza dostaw gazu do Polski.

 

- Rozmawialiśmy już z Norwegami. W rozmowach z Duńczykami również ta kwestia była poruszana. Z naszych informacji wynika, że oni również chcą importować norweski gaz. Możemy połączyć siły i wspólnie realizować swoje interesy - powiedział rzecznik rządu.

 

Szydło o znaczeniu dywersyfikacji dostaw gazu

 

Korytarz dostaw gazu z Morza Północnego do Polski był również kluczowym tematem wizyty premier Szydło na początku lutego w Norwegii. Po rozmowach z szefową norweskiego rządu Erną Solberg, premier Szydło zadeklarowała, że polski rząd zrobi wszystko, by stworzyć warunki do budowy gazociągu z Morza Północnego do Polski.

 

Według niej ta inwestycja jest dla rządu niezwykle istotna, dlatego że daje możliwość zapewnienia lepszego bezpieczeństwa energetycznego Polski.

 

PAP/Paweł Supernak

 

Projekt "Łącząc Europę"

 

Gazociąg Baltic Pipe miałby połączyć systemy gazowe Polski i Danii, dzięki temu połączeniu do Polski popłynąłby gaz m.in. ze złóż norweskich.

 

Projekt Baltic Pipe między Polską a Danią, którym miałby być transportowany gaz ziemny ze złóż norweskich, to jeden z dwóch polskich projektów infrastruktury gazowej, które w zeszłym roku otrzymały wsparcie finansowe na prace przygotowawcze z funduszu unijnego "Łącząc Europę". Projekt Baltic Pipe został dofinansowany w wysokości 400 tys. euro.

 

Projekt Baltic Pipe jest uwzględniony na przyjętej w dniu 18 listopada 2015 r. przez Komisję Europejską liście projektów PCI (Project of Common Interest).

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie